Król, indie i nowa fala (nie tylko ze Zjednoczonego Królestwa)

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Król, indie i nowa fala (nie tylko ze Zjednoczonego Królestwa)
Błażej KrólFoto: PAP / Artur Reszko

W trzeciej dekadzie XXI wieku tkwiące korzeniami w początkach lat 80. postpunkowe i nowofalowe brzmienia wciąż trzymają się mocno – dowody można usłyszeć w tym wydaniu audycji Mateusza Tomaszuka. Dodatkowo szczypta nowej, ambitnej muzyki rodem z Polski.

Pink Turns Blue – tak nazywa się postpunkowy niemiecki zespół, działający z przerwą od ponad 35 lat. Panowie właśnie wydali nowy utwór, który bardzo przypadł do gustu gospodarzowi tego wydania audycji "Trójkowo, rockowo". Dla początkujących fanów tej grupy Mateusz Tomaszuk zagrał również jedną ze starszych kompozycji berlińczyków.

The National - "Available", źródło: YouTube / BRASSLAND

Miłośnikom indie rocka z pewnością nie trzeba przedstawiać formacji The National, która – korzystając z pandemicznej przerwy w koncertowaniu – przygotowała zremasterowane reedycje swoich wczesnych albumów, m.in. wydanego w 2003 roku "Sad Songs for Dirty Lovers".

Zupełnie świeżą propozycję ma natomiast dla fanów Błażej Król. Artysta z Gorzowa Wielkopolskiego wypracował sobie na tyle mocną pozycję na scenie alternatywnego rocka, że każda jego nowa płyta jest wydarzeniem – nie inaczej jest w przypadku najnowszego krążka "Dziękuję (bardzo)", który miał premierę 9 kwietnia.

 Król - "Nie zrobię nic", źródło: YouTube / ART2 Music

Fani nowofalowych brzmień powinni zwrócić uwagę na nagrania zespołów Actors i The Twilight Sad. Młody kwartet z Vancouver właśnie wydał nowy utwór "Like Suicide", zwiastujący drugi album w dyskografii. Natomiast szkocki kwintet ostatni longplay opublikował ponad dwa lata temu – warto jednak czekać na kolejną propozycję grupy, której fanem jest sam Robert Smith, lider The Cure.


Posłuchaj

50:46
Król, indie i nowa fala (Trójkowo, rockowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. BDRMM – "Push / Pull"
 2. The National – "Available (2021 Remaster)"
 3. Pink Turns Blue – "No More Reasons (To Call Us Alive)"
 4. Pink Turns Blue – "There Must Be So Much More"
 5. Król – "Na Zachodzie bez zmian"
 6. Król – "Nie zrobię nic"
 7. Actors – "Like Suicide"
 8. The Twilight Sad – "Vtr"
 9. Bukowicz – "Komoda"
 10. Placebo – "English Summer Rain"
 11. Spoon – "A Face in the Crowd"
 12. Lady Pank – "Sztuka latania"

***

Tytuł audycji: Trójkowo, rockowo 
Autor audycji: 
Mateusz Tomaszuk
Data emisji:
 12.04.2021
Godzina emisji: 
10.07

kc

Polecane