Tajwan – zupełnie inne Chiny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajwan – zupełnie inne Chiny
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/DAVID CHANG

Czy istnieją Chiny odmienne, Chiny pełne zagadek, Chiny, których nie znamy? Owszem – istnieje Republika Chińska, popularnie nazywana Tajwanem.


Xi Jinping Chińska Republika Ludowa 1200.jpg
Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?

Azjatycki tygrys

By przedstawić historię Tajwanu, należy zacząć od historii Republiki Chińskiej, która powstaje w 1912 roku, kończąc okres 5000 lat panowania w Chinach monarchii. Jej założycielem i prezydentem jest Sun Yat-sen. Do 1949 roku republika ulega licznym upadkom i podziałom. To właśnie wtedy Tajwan przegrywa walkę o dominację na kontynencie z Chińską Republiką Ludową. 

Tajwan jest powoli demokratyzowany, co następuje w latach 1988-1990. Dużo wcześniej staje się bardzo silny gospodarczo. Po latach dyktatorskich rządów Czang Kaj-szeka i jego partii zbudował demokrację w stylu zachodnim. Już w latach 70. XX w. stał się jednym z "azjatyckich tygrysów", wzmacniając swoją ekonomiczną potęgę.

Posłuchaj

53:46
O Republice Chińskiej na Tajwanie, jej historii i współczesności (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zbuntowana prowincja

Republika Chińska od blisko 80 lat uważana jest przez Chiny kontynentalne za tzw. zbuntowaną prowincję. Dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych relację łączącą oba państwa nazwał "schizofreniczną" i "skomplikowaną". – Odpowiedź na pytanie o to, kogo możemy nazywać Chińczykiem i czy mieszkańcy Tajwanu w sensie narodowościowym i etnicznym są Chińczykami, zmieniała się z biegiem czasu. Wykształciła się odrębność Tajwanu, zwłaszcza wśród młodego pokolenia – twierdzi ekspert w rozmowie z Łukaszem Jasiną. 

Nie będzie zgody

Dążenie do inkorporacji Tajwanu jest jednym z nadrzędnych celów chińskiej polityki. – W retorycznej propagandzie ChRL Tajwan jest nieodłączną częścią Chińskiej Republiki Ludowej i taką pozostanie, ale formalnie jest to odrębne państwo. Propaganda próbuje pokazać, że jedyną możliwością dla Tajwańczyków jest zgoda na postępującą integrację z kontynentem, oczywiście na warunkach kontynentu. Ze strony Tajwanu nie będzie na to zgody – mówi dr Marcin Przychodniak.

Tajwan: społeczeństwo, sytuacja polityczna i przyszłość wyspy - Maciej Gaca, Marcin Jacoby/Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Gość:
 dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 06.04.2021 
Godzina emisji: 22.05

kr

Polecane