Krzysztof Krawczyk. Muzyczne wspomnienie wyjątkowego artysty

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Krzysztof Krawczyk. Muzyczne wspomnienie wyjątkowego artysty
Krzysztof KrawczykFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W audycji "Czy już państwo słyszeli?", poświęconej w całości Krzysztofowi Krawczykowi, zaprezentowaliśmy utwory, które pokazują, jak nieoczywistym i wszechstronnym twórcą oraz interpretatorem był zmarły dziś, w wieku 74 lat, wokalista.

POSŁUCHAJ KANAŁU "Piosenki Krzysztofa Krawczyka" https://moje.polskieradio.pl/#/83?gsid=70

Kariera artystyczna Krzysztofa Krawczyka trwała ponad 50 lat. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych w Europie i na świecie tras koncertowych oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy.


Posłuchaj

55:01
Krzysztof Krawczyk w repertuarze znanym i mniej znanym (Czy już państwo słyszeli?/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wylansował wiele przebojów. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką: od popu, poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock'n'rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne, po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną.

Wokalista, gitarzysta i kompozytor urodził się 8 września 1946 roku. Debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym pracował do 1976 roku. Był to, obok Czerwonych Gitar, kultowy zespół tamtego okresu. Krzysztof Krawczyk śpiewał razem z zespołem największe przeboje: "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś" i "Ej, Sobótka, Sobótka". Z Trubadurami nagrał 9 płyt, kolejne 100 jako wykonawca solowy. Jego debiut solowy miał miejsce w 1971 roku.

Trubadurzy - Byłaś tu / Polskie Piosenki

W 1976 roku otrzymał trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie: Dziennikarzy, Publiczności i "Głosu Wybrzeża", rok później nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii oraz podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą płytową Polydor.

W 1978 roku nagrał swoje wielkie przeboje: "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat". Wygrał też Festiwal w Opolu piosenką "Pogrążona we śnie Natalia".

W 1980 roku wyjechał do USA na tournée dla Polonii amerykańskiej i podjął decyzję o pozostaniu za oceanem. Mieszkał tam pięć lat. Występował z amerykańskim zespołem Krystof Orchestra w ekskluzywnych klubach na terenie całych Stanów, a szczególnie w Las Vegas.

Krzysztof Krawczyk "Gdy nam śpiewał Elvis Presley" (Slow Version) / Andrzej Kosmala

Po powrocie do kraju nagrywał nowe przeboje i uczestniczył w kilku recitalach telewizyjnych. Po wypadku samochodowym, który na kilka lat wykluczył go z pracy zawodowej, ponownie wyjechał do USA. Po powrocie do kraju nagrał płytę "Gdy nam śpiewał Elvis Presley", która osiągnęła status płyty platynowej.

W 2000 roku wystąpił przed papieżem na Placu Świętego Piotra. W tym samym roku spotkał się z urodzonym w Sarajewie kompozytorem Goranem Bregoviciem. Artyści nagrali razem płytę "Daj mi drugie życie" (2001), z której pochodzi m.in. przebój "Mój przyjacielu". W 2002 roku ukazał się album Krawczyka "Bo marzę i śnię", zawierający utwory "Bo jesteś Ty" i "Chciałem być".

Krzysztof Krawczyk & Goran Bregović - Mój przyjacielu [Official Music Video] / Krzysztof Krawczyk

Artysta zaprosił wówczas do współpracy młodsze pokolenie muzyków, m.in. Macieja Maleńczuka i Roberta Gawlińskiego. Producentem płyty, która osiągnęła status platynowej, był Andrzej Smolik. W kolejnych latach ukazały się albumy: "To, co w życiu ważne" (2004, platynowy), "Tacy samotni" (2006), "Warto żyć" (2009), "Nigdy nie jest za późno" (2009, była to setna płyta w dorobku artysty).

Przez tyle lat obecny na polskiej scenie muzycznej, na której wciąż pojawiają się nowi wykonawcy, Krzysztof Krawczyk cieszył się niesłabnącą sympatią publiczności. Kilkakrotnie (m.in. w 2000 i 2004 roku) w sondażach OBOP zajmował pierwsze miejsce na liście ulubionych piosenkarzy Polaków. Zdobył bardzo wiele nagród, w ostatnich latach m.in. Telekamerę w kategorii muzyka rozrywkowa przyznaną w 2005 roku oraz Fryderyka 2004 dla wokalisty roku.

W 2008 roku podczas Festiwalu Top Trendy w Sopocie obchodził 45-lecie swej drogi artystycznej. W październiku 2020 ze względów zdrowotnych i pandemii koronawirusa zawiesił całkowicie działalność artystyczną. 


Lista utworów zaprezentowanych w audycji:

 1. Krzysztof Krawczyk - Alleluja
 2. Krzysztof Krawczyk - When I Fall In Love
 3. Krzysztof Krawczyk - Night And Day
 4. Krzysztof Krawczyk - I Left My Heart In San Francisco
 5. Krzysztof Krawczyk - Jestem Twój
 6. Krzysztof Krawczyk - Tańcz mnie po miłości kres
 7. Krzysztof Krawczyk - O tobie
 8. Krzysztof Krawczyk & Goran Bregović - Daj mi drugie życie
 9. Krzysztof Krawczyk & Goran Bregović - Mój przyjacielu
 10. Krzysztof Krawczyk & Edyta Bartosiewicz - Trudno tak
 11. unitr∆_∆udio x Krzysztof Krawczyk - Chciałem być
 12. Krzysztof Krawczyk & Goran Bregović - Witaj gościu
 13. Krzysztof Krawczyk - Unforgettable

***

Tytuł audycji: Czy już państwo słyszeli?
Autorka: Justyna Grabarz
Data emisji: 5.04.2021
Godzina emisji: 20.05

Polecane