Piotr Beczała. Niezwykły koncert wielkiego tenora

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr Beczała. Niezwykły koncert wielkiego tenora
Piotr BeczałaFoto: PR

Muzyka w wykonaniu Piotra Beczały zabrzmi podczas koncertu online z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Z powodu obowiązujących zaostrzonych zasad bezpieczeństwa koncert zostanie udostępniony widzom na platformie vod.teatrwielki.pl. Ze światowej sławy tenorem rozmawiał nasz reporter – Paweł Turski.


Piotr Beczała pap 1200.jpg
Odwaga i szczęście. Brawurowa kariera Piotra Beczały

Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Wielkiego  Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza. W programie wieczoru znalazły się między innymi dzieła Stanisława Moniuszki, Giacomo Pucciniego i Feliksa Nowowiejskiego.


Posłuchaj

6:28
Piotr Beczała o wyjątkowym koncercie (Trójkowy dyngus kulturalny)
+
Dodaj do playlisty
+

  

 Pomysł tego koncertu był bardzo prosty: chcieliśmy skonfrontować arie z oper polskich z ariami z oper włoskich. Skupiliśmy się na stylu muzycznym, który nazywa się verismo. Te konfrontacje wychodzą naprawdę bardzo dobrze, choć w tym typie muzyki nie ma szerokiego repertuaru w języku polskim, w polskiej muzyce. Jest kilka przykładów i myślę, że udało nam się bardzo dobrze skomponować cały ten program. Arie Pucciniego czy Giordano konfrontowane są z Żeleńskim, Moniuszką czy Nowowiejskim. Myślę, że publiczność będzie miała wielką radość  mówił artysta w rozmowie z Trójką.

Tenor opowiadał również o koncertowaniu w czasach pandemii, przygotowaniach do występów i najbliższych planach koncertowych.

Piotr Beczała to najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. Kolejny, po Janie Kiepurze, "chłopak ze Śląska", który śpiewem i grą aktorską zdobywa z łatwością kolejne sceny operowe świata. Jego sukcesy porównuje się do kariery Luciana Pavarottiego, a samego Piotra Beczałę nazywa jego następcą. W Polsce śpiewa rzadko, dlatego koncert z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej to jedna z niewielu okazji, aby posłuchać mistrza.

Koncert będzie dostępny od godz. 19.00 na vod.teatrwielki.pl przez 48 godzin. Zachęcamy do słuchania i oglądania!

Piotr Beczała - koncert online / Teatr Wielki Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Trójkowy dyngus kulturalny
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 5.04.2021
Godzina emisji: 14.42

IAR/mat. prasowe/mk

Polecane