Jerozolima – miasto trzech religii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerozolima – miasto trzech religii
Widok na JerozolimęFoto: pixabay.com/max_gloin

Świąteczne wydanie programu "Świat i ludzie" poświęcone było Jerozolimie, miastu tak samo ważnemu dla chrześcijan, jak Żydów i muzułmanów. Wąskie uliczki przenoszą pielgrzymów natychmiast w niezwykłą, skomplikowaną i fascynującą zarazem przeszłość. Przewodnikiem był Przemysław Kulawiński, dr historii kościoła, archeolog, prawnik, który przez pewien czas mieszkał w Jerozolimie.


Arabska wiosna Libia Syria wojna 1200.jpg
Dwie wojny. 10 lat konfliktu w Syrii i Libii

Podróż po jerozolimskim Starym Mieście zaczynamy przy Bramie Damasceńskiej, na znajdującym się przy niej arabskim targu, suku. Ta najładniejsza z bram skierowana jest w kierunku północno-zachodnim, a wychodzące z niej drogi prowadzą w kierunku Nablusu i dalej – Damaszku. Dwie wieże obramowujące samą bramę, wejście do miasta, zawdzięczamy Sulejmanowi Wielkiemu.


Posłuchaj

54:01
Radiowa wędrówka po Jerozolimie z dr Przemysławem Kulawińskim (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

– Co ciekawe, ta brama nie jest prosta na przestrzał: ma kształt litery L i w środku zakręca. Zachęcam także wszystkich, którzy będą w Jerozolimie, aby poza wizytą w Bazylice Grobu Pańskiego, przyjrzeli się murom obronnym miasta. Widać, jak te mury różnią się od siebie: te poziomy, te różnice budowania od czasów najstarszych do Saladyna, Krzyżowców i Sulejmana – mówi Przemysław Kulawiński. – Można powiedzieć, że kiedy ktoś przyjeżdża do Jerozolimy, wsiada do machiny czasu i cofa się w przeszłość. To jest niesamowite – dodaje.

Fayrouz Good Friday 2010 by Reema Rahbany/YouTube Fayrouz Productions


– Ważny jest też kolor tych murów, który przechodzi od bardzo ciemnego aż do bardzo jasnego, piaskowego. I jeszcze zapach tych murów: zapach Jerozolimy zaczyna się właśnie od Bramy Damasceńskiej. Jestem przekonany, że nie zmienił się od tysiąca lat. To miks zapachów: lekko kiszony, mieszany ze świeżymi ziołami, falafelem, kebabem - wylicza dr Kulawiński. – Dla niektórych wjazd do Jerozolimy to zjedzenie przepysznej shoarmy w niepozornej budce, od lat takiej samej. I jest jeszcze drugie takie miejsce: codziennie wieczorem przed Bramę przyjeżdża wózeczek z dwoma panami i oni robią mistrzowskie falafele (kotleciki z soczewicy) – wskazuje trójkowy gość.

Fayrouz Good Friday 2011 by Reema Rahbany/YouTube Fayrouz Productions

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Przemysław Kulawiński (dr historii kościoła, archeolog, prawnik)
Data emisji: 03.04.2021
Godzina emisji: 14.04

pr/kr

Polecane