Podcast, który pomaga przetrwać pandemię [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podcast, który pomaga przetrwać pandemię [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LightField Studios

Pandemia trwa ponad rok. Ludzie przeżywają lęki, cierpią na samotność i brak kontaktów z bliskimi. Dwie energiczne, wrażliwe społecznie kobiety wpadły na pomysł, jak pomóc.

Posłuchaj

11:12
"Halo, czy ktoś nas słucha?"– reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kolejny czwartek, kolejny temat

Psycholożka Marzena Zarzycka i Karolina Burns – pedagog z MAL-u (Miejsca Aktywności Lokalnej) w warszawskiej dzielnicy Włochy zainicjowały rozmowy na temat naszych lęków związanych z pandemią i obostrzeniami, ale też na temat naszej nowej sytuacji funkcjonowania rodzinnie i zawodowo.

Wymyśliły słuchowiska, które umieszczają w sieci i które można tam znaleźć pod hasłem "Słuchowisko Psychologiczne". Trwa to już ponad rok. W każdy czwartek poruszany jest kolejny temat. Pomysłodawczynie mają w Polsce już naśladowców. A na początku miało być tylko kilka pogadanek dla oswojenia się z pandemiczną sytuacją w życiu każdego z nas.

Jak koleżanka do koleżanki

Obie panie uwielbiają rozprawiać na tematy życiowe, czasem kontrowersyjne. Toksyczne relacje, konflikt międzypokoleniowy czy wybaczanie to tylko niektóre z poruszanych wątków – W obecnych czasach kiedy ludzie tracą pracę, kiedy jest COVID, ludzie mało ze sobą rozmawiają. Minęły czasy niezapowiadanych wizyt u sąsiadów, wspólnego picia kawy. Ludzie są sami ze swoimi problemami, zamknięci w czterech ścianach – mówi jedna z wiernych słuchaczek podcastu. – To jest tak, jakby koleżanka mówiła do koleżanki – dodaje. 

Kontakt ze społecznością i ze sobą

Wybuch pandemii stał się równoznaczny z koniecznością zmiany modelu działania Miejsc Aktywności Lokalnej. – Dzięki słuchowiskom możemy mieć kontakt ze społecznością. Od początku miałyśmy ze sobą dobrą chemię. To owocuje do dnia dzisiejszego. Tak to jest, jak się trafi na bratnią duszę – twierdzą zgodnie bohaterki reportażu.


***

Tytuł reportażu: "Halo, czy ktoś nas słucha?"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 06.04.2021
Godzina emisji: 17.44

kr


Polecane