Fogiel: gdybyśmy słuchali rad opozycji, zostalibyśmy bez szczepionek
2021-04-03, 10:04 | aktualizacja 2021-04-08, 14:04
– Nie opowiadajmy niestworzonych historii, że marnują się niesamowite liczby dawek szczepionek. Do tej pory wykonano prawie 6,5 mln szczepień. Dawki, które zostały zutylizowane to zaledwie 1 ‰ (7,6 tys.) – mówił w "Śniadaniu w Trójce" Radosław Fogiel (PiS). Gośćmi audycji byli również: Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), Paweł Poncyljusz (KO), Adrian Zandberg (Lewica) oraz Urszula Pasławska (PSL).
Najnowsze wydanie "Śniadania w Trójce" zdominował temat szczepień. Radosław Fogiel (PiS) zaznaczył, że "gdybyśmy słuchali rad opozycji, zostalibyśmy bez szczepionek".
Posłuchaj
– Brytyjska mutacja koronawirusa ma taką nazwę tylko dlatego, że brytyjskie laboratoria jako pierwsze ją zdiagnozowały – a nie dlatego, że jest endemiczna dla Wysp Brytyjskich. (...) Nie opowiadajmy niestworzonych historii, że marnują się niesamowite liczby dawek szczepionek. Do tej pory wykonano prawie 6,5 mln szczepień. Dawki, które zostały zutylizowane to zaledwie 1‰ – tłumaczył.
- Najbardziej dotknięty przez pandemię region będzie miał kolejne punkty szczepień. Śląskie gminy zgłaszają gotowość
- Dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym: jesteśmy w stanie reagować na bieżąco
Jacek Ozdoba (Solidarna Polska) zaapelował z kolei o polityczną solidarność w tym trudnym czasie. – Dzisiaj wszystkie ręce na pokład, nie ma czasu na zabawy opozycji – stwierdził.
– Działanie opozycji polega na ciągłej, niekonstruktywnej krytyce, która ma dodawać niepotrzebne emocje oraz zbijać punkty polityczne. Cały świat stanął na głowie, mamy sytuację bezprecedensową. To jest nowa sytuacja, która wymagają ekstremalnych środków – podkreślił.
Wybór strategii
Adrian Zandberg (Lewica) mówił, że "efekt podejmowanych dzisiaj decyzji, przychodzi po 5–6 tygodniach". – Stoimy przed bardzo prostym wyborem – w takiej sytuacji kryzysowej można albo stosować obostrzenia uderzeniowo (bardzo silne, ale krótko, według mnie takie wyjście jest lepsze), albo rozwlekać to na wiele tygodni – stwierdził.
Urszula Pasławska (PSL) zwróciła uwagę na testowanie osób z zagranicy. – Gdyby Polacy, którzy przyjeżdżali z zagranicy, byli testowani, bylibyśmy w dużo lepszej sytuacji niż teraz – powiedziała.
"Trzeba działać dynamicznie i konsekwentnie"
– Lockdown całości kraju jest zbyt kosztowny. Nie stać nas na to. Trzeba działać dynamicznie i konsekwentnie. [...] Dzisiaj dystrybucja szczepionek absolutnie kuleje. Szczepionki miały pojawiać się w poniedziałek – a są dwa, trzy dni opóźnienia – dodała.
Paweł Poncyljusz (KO) odniósł się do tematu awarii systemu szczepień. – My dalej nie wiemy, co się stało w czwartek ws. zapisów na szczepienia. Ktoś za to ponosi polityczną odpowiedzialność. Na czele rządu stoi premier Mateusz Morawiecki – my powinniśmy wiedzieć, co się stało – apelował polityk opozycji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), Paweł Poncyljusz (KO), Urszula Pasławska (PSL), Adrian Zandberg (Lewica)
Data emisji: 03.04.2021
Godzina emisji: 09.06
pb/kr