(Pytanie o) sens życia według Rémiego Brague'a

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
(Pytanie o) sens życia według Rémiego Brague'a
Rémi Brague "Mądrość świata", wyd. Teologia PolitycznaFoto: mat. promocyjne

"Jaki jest sens życia?" to kluczowe pytanie towarzyszy Rémiemu Brague'owi na kartach I tomu trylogii pt. "Mądrość świata". Analizując kosmologię u końca starożytności i w średniowieczu, zwłaszcza w kręgu kultur Morza Śródziemnego, autor odkrywa, jak nasi przodkowie radzili sobie z odpowiedzią na pytanie o miejsce człowieka na ziemi.

Stanislaw_Lem_663_364.jpg
Stanisław Lem - pisarz, naukowiec, filozof

– To, co rzeczywiście wyróżnia cywilizację śródziemnomorską, to zainteresowanie kosmosem od samego początku. Czy to mamy na myśli Babilończyków, starożytnych Egipcjan, Hebrajczyków, Greków, Rzymian, czy cały świat średniowieczny – oni wszyscy próbowali dociec, jaki jest kosmos – mówi "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj

2:53
Książkowe rekomendacje Mateusza Matyszkowicza: "Mądrość świata" Rémi'ego Brague'a (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wskazuje Brague, nie chodzi mu o antykwaryczną ciekawość, ale o pytanie towarzyszące człowiekowi od setek lat,  które można zgłębić jedynie przy użyciu tego, co najbardziej ludzkie – intelektu. To pytanie brzmi: co robimy na Ziemi?  Badaniu kosmologii przednowożytnej towarzyszy zawsze dociekanie nierozerwalnej z nią antropologii i etyki. Osiągnięcie pełni człowieczeństwa wiąże się zatem –  jak pisze francuski filozof – z odkryciem i życiem według tytułowej "mądrości świata".

– To pytanie jest bardzo związane z kolejnymi – o istotę człowieka, ale także o istotę religii. Nie da się w kręgu śródziemnomorskim oderwać pytania o człowieka od pytania o świat – stwierdza autor audycji. – "Mądrość świata" to mądra książka na czas Triduum, kiedy zamyśla się nad tą kosmiczną przemianą, jaka zaszła pomiędzy narodzinami Chrystusa, jego śmiercią i zmartwychwstaniem – podsumowuje.

Prof. Rémi Brague "Europa - chrześcijaństwo - nowoczesność"./Centrum Myśli Jana Pawła II

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 03.04.2021
Godzina emisji: 8.35

mat. prasowe/kr

Polecane