Muzyka, która skłania do przemyśleń

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyka, która skłania do przemyśleń
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/vovan

Wielki Czwartek i Wielki Piątek to czas, by nieco zwolnić. Dla autora "Konstelacji M." Mateusza Tomaszuka była to okazja, by urządzić muzyczną ucztę, która skłoni do wyciszenia. Podczas 23. spotkania z audycją usłyszeliśmy artystów, którzy kojarzą się z tym czasem jednoznacznie – Peter Gabriel, John Debney i grupa Arcana to tylko niektórzy z nich.


Posłuchaj

51:50
Mateusz Tomaszuk i muzyka wyciszenia (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W 1983 roku reżyser Martin Scorsese wyszedł z inicjatywą i zaproponował Peterowi Gabrielowi napisanie muzyki do filmu "Ostatnie kuszenie Chrystusa". Gabriel pojechał na Bliski Wschód i nagrywał dźwięki, które później stały się bazą dla jego własnych kompozycji. Poznał wielu muzyków z Pakistanu, z Turcji, z Egiptu czy z Ghany – wszyscy oni wzięli udział w sesjach nagraniowych w założonym przez Petera Gabriela mieszkalnym studio nagrań Real World Studios, położonym w miejscowości Box w hrabstwie Wiltshire w Anglii.

Passion/Peter Gabriel


Szwedzka grupa Arcana swoim trzecim albumem "...The Last Embrace" z 2000 roku po raz kolejny potwierdziła, że skutecznie wypełnia lukę po Dead Can Dance, co nie oznacza, że nie kroczy własną ścieżką. Brzmienie kwintetu łączy w sobie nawiązania do muzyki poważnej i średniowiecznej, dodatkowo urozmaicając je partiami wokalnymi.

Arcana - Sono la Salva/TrampGrunger


Świąteczne wydanie "Konstelacji M." zamknęliśmy fragmentem ścieżki dźwiękowej do filmu "Pasja" Mela Gibsona z 2004 roku. Jej autorem jest amerykański kompozytor John Debney, który za swoje dzieło otrzymał nagrodę Primetime Emmy Awards oraz nominację do Oscara. W powstawaniu muzyki do "Pasji" brała udział także wokalistka formacji Dead Can Dance Lisa Gerrard.

19 / It Is Done / The Passion of the Christ/Film Music Collective


Lista utworów:

 1. Peter Gabriel – "Passion"
 2. Dead Can Dance – "Persephone (The Gathering Of Flowers)"
 3. White Lies – "Heaven Wait
 4. Fields Of The Nephilim – "Requiem Xiii-33 (Le Veilleur Silencieux)"
 5. Faith And The Muse  – "Shattered In Aspect"
 6. Arcana – "Sono La Salva"
 7. Pink Turns Blue – "I Coldly Stare Out"
 8. Hypnopazuzu – "Your Eyes In The Skittle Hill"
 9. John Debney – "It Is Done"

 ***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 20.06

kr

Polecane