Naturalne pisanki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Naturalne pisanki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/CatMicroStock

Bez jajek nie ma tradycyjnej polskiej Wielkanocy. A jak jajka, to pisanki. Okazuje się, że są ludzie, którzy mogą dosłownie przebierać w jajkach. A na dodatek wcale nie muszą ich malować, aby były kolorowe! Tymi ludźmi są... hodowcy ptaków. 


shutterstock babcia i wnuczka 1200.jpg
Współczesne babcie z powerem

Pasjonaci potrafią mieć w swojej hodowli nawet ponad sto odmian kur. A te są naprawdę różnorodne: duże, małe, z pięknymi ogonami lub całkowicie ich pozbawione, są nawet takie z wąsami!


Posłuchaj

2:29
Które kury znoszą kolorowe jaja (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

A różne gatunki kur znoszą też różne jaja. – Na przykład silki (kury jedwabiste) znoszą bardzo małe, białe jajka. Z kolei przepiórki - jeszcze drobniejsze i nakrapiane. Są też jajka zielonkawe: ich nie trzeba nawet malować – śmieje się Krzysztof Nowicki, który w swoim gospodarstwie agroturystycznym hoduje różnorodne ptactwo. – Zielone (czasami też przechodzące w błękit) znoszą kury araucany – wskazuje.

Okazuje się też, że właśnie te jajka są wg pana Krzysztofa najsmaczniejsze. Za to największe są oczywiście jaja strusie: jedno ma objętość ok. 30 jaj kurzych. Chociaż bardzo trudno je zdobyć. – Samica w piasku, żwirze wykopuje dziurę i znosi. A samiec potem pilnuje, aby nikt nie podkradł. A że waży jakieś 150 kg, jest problem z wyciągnięciem tego jajka – opowiada hodowca. – Muszę czekać do wieczora i jak śpią w budynku, to się podkradam i zabieram – tłumaczy.

Jakie kury niosą kolorowe jajka?/YouTube Beskidzki Hodowca


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 17.18

pr

Polecane