Wychowanie młodego piłkarza. Ile kosztuje? Z czym trzeba się liczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wychowanie młodego piłkarza. Ile kosztuje? Z czym trzeba się liczyć?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Piłkarstwo to marzenie wielu chłopców i ich rodziców. W Polsce istnieje wiele klubów zajmujących się szkoleniem i rozwojem młodych sportowców. Z czym wiąże się rozpoczęcie piłkarskiej kariery w młodym wieku? Jakie są tego skutki i ile kosztuje wychowanie młodego piłkarza?

Korki, spodenki, koszulka i piłka. Te podstawowe elementy wyposażenia każdego piłkarza to często jedynie początek wydatków dla rodzica. Czy aby osiągnąć piłkarską karierę, wystarczy sam talent, czy szczęściu trzeba jednak pomóc? 


Posłuchaj

2:54
Młodzi piłkarze. Ile kosztuje ich wychowanie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Inwestycja

– W dzisiejszych czasach trudno w ogóle mówić o zostaniu piłkarzem bez udziału w specjalnych zajęciach. Miesięczna opłata za udział w akademii to wydatek około stu pięćdziesięciu złotych. Aby się rozwijać, dzieci powinny grać z zawodnikami na swoim poziomie. Stąd mecze i spotkania odbywające się praktycznie w każdy weekend. Udział w nich oczywiście również generuje koszty. Średnio to dodatkowe pięćset złotych miesięcznie – tłumaczy pan Konrad, tata trenującego Sebastiana. 

– Do tego dochodzą koszty strojów piłkarskich oraz udziału w obozach treningowych. Uczestnictwo w nich nie jest obowiązkowe, jednak mile widziane przez klub. Kiedyś usłyszeliśmy opinię, że dzieci, które nie uczestniczą w obozach, nie dostają się do lepszych drużyn. Z tego względu wysyłamy na wyjazdy naszych chłopców. Obóz odbywa się dwa razy w roku. Koszt każdego z nich to półtora tysiąca złotych za uczestnika – dodaje pan Tomasz, tata dwójki chłopców. 

Piłka nożna dla dziecka - ćwiczenia / Mamotoja

Rosnące koszty

– Te koszty nie mogą się jednak równać z wydatkami, jakie ponoszą rodzice piłkarza po ukończeniu przez niego podstawówki. Sam musiałem wyjechać do liceum. Potrzebowałem mieszkania, które opłacali mi rodzice. W tamtym czasie nie mogłem liczyć na wsparcie klubów – tłumaczy Piotr Ostrowski, dziewiętnastoletni bramkarz czwartoligowej Makowianki Maków Mazowiecki. 

– Do gry na poziomie niższym niż druga liga trzeba dopłacać. Dla nas największym koszem jest ortopeda oraz prywatne treningi. Z wiekiem koszty rosną. W tej chwili jest to około dwudziestu pięciu tysięcy złotych rocznie. Dla porównania, w gimnazjum było to koło piętnastu tysięcy – uściśla Katarzyna Ostrowska, mama Piotra. 

Trening w siłowni - 6 ćwiczeń dla piłkarza / Łączy nas piłka 

Przede wszystkim zabawa

Czy rozpoczęcie treningów w młodym wieku jest korzystną decyzją? – Z własnego doświadczenia uważam, że do trzynastego roku życia powinna to być przede wszystkim zabawa. Nabijanie godzin na podwórku i boisku to klucz do sukcesu. Moim zdaniem prawdziwe inwestycje powinno się zacząć około piętnastego roku życia. Wcześniej rodzice ponoszą wygórowane koszta, które z perspektywy często mijają się z celem – ocenia mody bramkarz. Dodajmy, że piłkarze grający w czwartej lidze i wyżej otrzymują zwrot kosztów za paliwo oraz rodzaj wypłaty, która wynosi około tysiąca dwustu złotych brutto. 

Trening bramkarski z KATARZYNĄ KIEDRZYNEK (PSG) / Piłka dla wszystkich

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 6.18

zch

Polecane