Święta Wielkanocne. Oto, co swoim słuchaczom zaproponowała Trójka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święta Wielkanocne. Oto, co swoim słuchaczom zaproponowała Trójka
Zdj. ilustracyjneFoto: Karolina Wiorko/Shutterstock.com

Już po raz kolejny przyszło nam siedzieć przy świątecznym stole wyłącznie w gronie najbliższych osób. Oddzieleni od rodzin, odizolowani od znajomych i świata, niepewni przyszłości właśnie teraz potrzebujemy nadziei i siły, by przetrwać. W ten niezwykle trudny dla nas wszystkich czas, Trójka zaprosiła na spokojne, muzyczne święta, proponując słuchaczom specjalne wydania audycji i dużo muzyki niosącej ukojenie.


koszyk wielkanoc święconka 1280.jpg
Co musi się znaleźć w koszyczku wielkanocnym?

Na sam początek, w Wielki Piątek od godz. 4.00, Mateusz Tomaszuk prezentował tuż przed wschodem słońca "muzykę, która skłania do przemyśleń". W audycji "Trójka budzi" pod hasłem "120 minut wyciszenia" zabrzmiały m.in. utwory Pink Floyd, Dead Can Dance i Petera Gabriela.

Z kolei w Wielką Sobotę Wojciech Cejrowski poprowadził dwugodzinne wydanie "Audycji podzwrotnikowej". Opowieści o ludziach i świątecznych zwyczajach Ameryki Łacińskiej były przeplatane jak zwykle tropikalną muzyką.

Natomiast wieczorem Monika Małkowska również dwugodzinnego "Francuskiego Łącznika" podzieliła na dwie części: "W mroku" i "Wstaje jasność" – nadając im odpowiednią do tytułów oprawę muzyczną.

Niedzielne wielkanocne śniadanie można było zjeść w towarzystwie Anny Popek, która od godz. 10.00 przypominała m.in. zwyczaje od wieków tworzące niezapomniany klimat tych świąt.


Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika. Śmigus-dyngus to jeden z najbardziej dziś rozpowszechnionych i popularnych zwyczajów wielkanocnych Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika. Śmigus-dyngus to jeden z najbardziej dziś rozpowszechnionych i popularnych zwyczajów wielkanocnych

Wielką Niedzielę Trójka zaprosiła na dwa wspaniałe koncerty. Retransmisji recitalu autorskiego Wojciecha Młynarskiego ze studia im. Witolda Lutosławskiego z 2000 roku można było słuchać od godz. 19.05. Jego piosenki nie tylko są mądrym i wnikliwym opisaniem świata wokół nas, ale także – niosą nadzieję.

Trochę później, po godz. 20.30 mogliśmy wraz z charakterystycznym, kojącym głosem Gregory'ego Portera przenieść się do krainy łagodności. Przypomnieliśmy jego koncert ze studia im. Agnieszki Osieckiej z 2017 roku. Był to jazz najwyższej próby.


Gregory Porter Gregory Porter

Wielkanocny Poniedziałek to... lany poniedziałek! Trójka, nawiązując do wielkanocnych tradycji, także przygotowała dla słuchaczy prawdziwy, antenowy śmigus-dyngus! Dlatego już po godz. 8.00 Małgorzata Łukowska zaprosiła na dwugodzinny "Trójkowy śmigus muzyczny". Następnie, od godz. 10.00, aż pięciogodzinny "Trójkowy dyngus kulturalny" poprowadził Piotr Łodej. A swoistym deserem i podsumowaniem były "Wielkanocne baby" Tomasza Żądy w godz. 15.00-17.00.

Niestety tego dnia dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Krzysztofa Krawczyka. Swoją autorską audycję "Czy już państwo słyszeli?" Justyna Grabarz w całości poświęciła zmarłemu artyście.

Triduum w czasach pandemii/YouTube Dominikanie.pl


Polecane