Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli "Kapsułę Nowego Życia". Dzięki niej możliwe będzie przekazanie warunków niezbędnych do uprawy i rozwoju roślinności w trudnych warunkach. Jedno ze środowisk mogą stanowić pustynie lub inne planety. 

Pionierskie badania prowadzi dwoje doktorantów. Wyniki ich pracy mogą stanowić przełom nie tylko dla naukowców NASA, ale też dla społeczeństw zmagających się z głodem w trudnych, pustynnych warunkach. – Gdy technologia będzie już dostępna, a na Marsie pojawi się pierwsze osiedle, nasza kapsuła mogłaby pomóc zaaklimatyzować się wielu gatunkom roślin. Sporo słyszy się ostatnio o uprawach hydroponicznych, czyli takich, które nie potrzebują gleby. Jeśli chcielibyśmy w przyszłości przekształcić atmosferę marsjańską i dostosować ją do potrzeb człowieka, prędzej czy później potrzebne będą drzewa. To rośliny, które potrzebują jednak żyznej gleby, bogatej w wodę. Naszym zadaniem jest stopniowe przystosowywanie i rozwijanie roślin podstawowych, takich jak trawa, by przygotować je do życia w trudniejszych warunkach. Uważamy, że nasze badania mogą doprowadzić do tego, że kiedyś na Marsie uda się zasadzić drzewa – wyjaśnia Izabela Świca, naukowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  


Posłuchaj

3:06
Naukowcy z Olsztyna zasadzą las... na Marsie (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

uprawa hydroponiczna sałata Pixabay 1200.jpg
Rośliny hodowane w roztworze wodnym. Czy to przyszłość dla rolnictwa?

Kapsuła Nowego Życia 

– "Kapsuła Nowego Życia" to projekt realizowany od kilku lat przez zespół młodych naukowców. Stworzyli już modelowy fotobioreaktor, czyli wspomnianą kapsułę. Projekt, który realizują, nie dotyczy jedynie zalesiania Czerwonej Planety. Pomoże także przekształcić tereny pustynne i zagospodarować je pod uprawy. Patrząc dalekosiężnie, może okazać się, że z pomocą tych badań uda się wysłać rośliny w kosmos – opowiada profesor Marcin Dębowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"

Drzewa na Marsie? 👨‍🚀👩‍🚀🌳🌳 Badania, które prowadzą nasi młodzi naukowcy, mogą pomóc w terraformowaniu czerwonej planety. Badania przysłużą się też do użyźniania jałowych pustynnych gruntów. #UWM #Mars #Badania

Opublikowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Wtorek, 30 marca 2021

Jak działa kapsuła? 

– Kapsuła to urządzenie, które porośnięte jest od góry glonami. By te mogły rosnąć, potrzebują dwutlenku węgla. Dostarczają go im znajdujące się niżej grzyby. Rośliny prowadzą swoje procesy, w wyniku których powstają ocieki. Można nimi zasilać glebę i poprawiać jej jakość. Nie wiem, czy nasza kapsuła przyczyni się do zalesienia Marsa. Mam jednak nadzieję, że wkład w ten projekt będzie zalążkiem dla kolejnych naukowych dokonań w przyszłości – podsumowuje Izabela Świca. 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 14.33

zch

Polecane