Instagramowe stolice świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Instagramowe stolice świata
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GaudiLab/Shutterstock

Serwis podróżniczy Big 7 Travel stworzył listę 50 najbardziej "instagramowych" miast świata. Czyli nie takich, które warto odwiedzić, lecz takich, których zdjęcia w sieci robią furorę. Wśród nich znalazła się też Warszawa. Które miejsca w stolicy Polski są warte Instagrama?


drzewo Shutterstock 1200.jpg
"Drzewa Warszawy". Nietypowy przewodnik po historii miasta

Warszawa bardzo często, nawet przez swoich mieszkańców, określana jest jako miasto pozbawione charakteru, chaotyczne, mało atrakcyjne. Tymczasem okazuje się, że tak wcale nie jest: to kwestia świeżości spojrzenia, ale też odpowiedniego oświetlenia, chwili, a nawet wieku osoby robiącej zdjęcie.


Posłuchaj

3:10
InstaWarszawa (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Starówka, Trakt Królewski czy Wilanów to fototematy dla turystów i przyjezdnych, którzy potrafią na nie spojrzeć świeżym okiem. Wśród warszawiaków popularnym miejscem robienia zdjęć jest Powiśle. Wciąż mogą to też być podwórka Pragi, choć ostatnio modna zrobiła się Wola.

– Bardzo szwendam się po Warszawie i na pewno Plac Europejski, stacje metra to są moje miejsca – przyznaje Simon Losiak, znany influencer. – Muzeum Neonów to też piękne miejsce: mam wrażenie, że zrobione głównie pod zdjęcia – dodaje ze śmiechem.

– Miasto jest często eksponowane, ma własny hasztag, gra pierwszo- lub drugoplanową rolę w zdjęciach. Wystarczy, że jest coś, co w danym mieście jest kultowe i modne – tłumaczy mechanizm "instagramowości" miasta Anna Jupowicz-Glińska z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka od mediów społecznościowych. – Może być jakieś podwórko, jakaś stara, obdrapana kamienica, albo inny, wskazany przez instagramerów hot spot, gdzie warto się pokazać i pstryknąć zdjęcie – wskazuje.

– Viralowość danego miejsca wzmacnia jego popularność, niczym samonapędzająca się machina. Kolejni ludzie przychodzą, robią zdjęcia i to miasto robi się jeszcze popularniejsze. Aż do momentu przegrzania koniunktury – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 29.03.2021
Godzina emisji: 17.17

pr

Polecane