Potrzebny niezależny ośrodek
2010-10-25, 18:10 | aktualizacja 2010-10-25, 18:10
Krzysztof Luft, członek KRRiT powiedział w „Pulsie Trójki”, że utworzenie pozarządowego centrum monitoringu prasy i mediów jest dobrym pomysłem.
Posłuchaj
Inicjatywa utworzenia centrum monitoringu prasy i mediów, które badałoby jakość materiałów informacyjnych i publicystycznych powstała na sobotnim spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z przedstawicielami m.in. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rady Etyki Mediów. Było to jedno z kilku spotkań prezydenta poświęconych potrzebie obniżenia poziomu agresji w życiu politycznym.
Zdaniem Krzysztofa Lufta, takie centrum miałoby być niezależnym ośrodkiem, który prowadziłoby monitoring mediów, wyciągało wnioski i przedstawiało je do dyskusji. - Taki ośrodek miałby być partnerem dla mediów jako pozarządowa organizacja, a nie jako odgórny aparat – powiedział gość „Pulsu Trójki”. Luft przypomniał, że Krajowa Rada prowadzi monitoring jedynie w sposób wycinkowy.
Członek KRRiT podkreślił, że takie centrum musiałoby powstać jako inicjatywa organizacji pozarządowych. - My możemy, jako rada, jedynie inicjować, wspierać organizacyjnie utworzenie takiego ośrodka– powiedział Krzysztof Luft.
- Takie centrum powinno być zwierciadłem, w którym media mogą się przejrzeć i zobaczyć, czy trzeba coś poprawić, zmienić – powiedziała Magdalena Bajer, przewodnicząca Rady Etyki Mediów.
Krzysztof Luft zaprotestował obarczaniu mediów winą za tragedię w łódzkim biurze PiS. - Głównymi aktorami i dostarczycielami treści dla mediów są politycy, to oni kreują debatę - podkreslił. Jednocześnie przyznał, że nie jest bez znaczenia, w jaki spoób debata jest relacjonowana.
Magdalena Bajer określiła media jako współwinne łódzkiej tragedii. Jej zdaniem atmosfera w której doszło do morderstwo była w pewnej części tworzona przez nie.
Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć „Potrzebny niezależny ośrodek” w boksie „Posłuchaj”.
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45.