Eliza Orzeszkowa, jakiej nie znamy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eliza Orzeszkowa, jakiej nie znamy
Eliza Orzeszkowa, autorka m.in. "Nad Niemnem"Foto: NAC

– Eliza Orzeszkowa była niebywałą postacią dla kobiet w XIX wieku, one zwracały się do niej listownie ze swoimi prywatnymi sprawami, z prośbą o wskazówki życiowe. Była kobiecym autorytetem – podkreśla prof. Mikołaj Sokołowski.


"Tygodnik Ilustrowany" 1876, fot. polona.pl "Tygodnik Ilustrowany" 1876, fot. polona.pl

– Elizy Orzeszkowej nie powinniśmy postrzegać tylko przez pryzmat pewnych szkolnych stereotypów – zaznacza gość "Trójki literackiej". Instytut Badań Literackich PAN wydał kalendarium poświęcone życiu pisarki. – Czyta się to jak sagę czy powieść rzekę – dodaje, zachęcając do lektury. Książka przygotowana przez dr Iwonę Wiśniewską opisuje chronologicznie życie Elizy Orzeszkowej, jej działalność społeczną, polityczną, ale także jej mozolną pracę nad własnymi utworami, ukazując kontekst debat z czytelnikami, krytykami. 

Posłuchaj

51:51
Eliza Orzeszkowa, prawda o pisarzu ukryta w jego utworach (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Eliza Orzeszkowa nie jest nad Niemnem, tylko nad Wisłą. W samym centrum Warszawy. W budynku, który mnóstwo osób mija każdego dnia, nie mając świadomości, że tu bije serce polskiej literatury drugiej połowy XIX wieku. W Instytucie Badań Literackim, w dobrze ukrytym pokoju, w którym są niesłuchanie wysokie regały i długie drabiny, żeby można było sięgnąć do ostatnich półek, znajduje się archiwum Elizy Orzeszkowej. Jest w nim przechowywanych mnóstwo oryginalnych dokumentów, rękopisów, także dokumentacja, dotycząca jej życia i twórczości, autorstwa jej najwybitniejszych badaczy. To w zasadzie studnia bez dna dla dalszych prac nad pisarką, nad jej biografią. To także skarbiec, z którego od czasu do czasu wyjmowane są zaskakujące materiały: można wciąż odkrywać jej utwory, które nie zostały do tej pory wydane – opowiada prof. Mikołaj Sokołowski. Nad jedną z takich powieści pracowała dr hab. Magdalena Kreft-Świetlik. Utwór zatytułowany "Dziwacy" nie został ukończony przez pisarkę. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: dr Iwona Wiśniewska (Instytut Badań Literackich PAN), dr hab. Magdalena Kreft-Świetlik (Uniwersytet Gdański), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN)
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 13.06

gs

Polecane