Dokąd zawędrował legendarny potwór? "Wielka ucieczka Wawelskiego Smoka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dokąd zawędrował legendarny potwór? "Wielka ucieczka Wawelskiego Smoka"
Smok WawelskiFoto: Pixabay

Znana wszystkim legenda o Smoku Wawelskim z nowym, szczęśliwym zakończeniem. Dokąd zaprowadziła go wędrówka? Co odkrył i czego się nauczył? Gośćmi "Zagadkowej niedzieli" byli Robb Maciąg i jego córka Pola.  

– Książkę otwiera niezwykłe wyznanie. Na samym początku czytamy: "Mojej córce Poli, bez której mnóstwo rzeczy byłoby bez sensu". To cudowne dostać taką dedykację od swojego taty – zauważyła Katarzyna Stoparczyk.  Zapraszam Was na opowieść o legendarnym smoku, w zupełnie nowym wydaniu – dodała.


Posłuchaj

52:48
Dokąd uciekł Smok Wawelski? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

woda Shutterstock 1200.jpg
Dwa żywioły, które dają życie – woda i miłość

 

"Wielka ucieczka Wawelskiego Smoka"

– To zupełnie inna legenda o Smoku Wawelskim. Smok nie zjada baranka, nie pęka od wypitej wody i przede wszystkim nie jest samotny. Ma przyjaciół, a cały Kraków żyje w strachu przed smokiem, którego nikt tak naprawdę nie widział. Do tego stopnia, że nasz bohater może sobie spokojnie spacerować ulicami miasta. To książka o sprawiedliwości i niesprawiedliwości, z którą też można wygrać. Znaleźć w niej można wiele z naszego życia. Na przykład to, że razem z Polą uwielbiamy jeść na śniadanie naleśniki. Król i Królowa z opowieści, również – opowiada Robb Maciąg, autor książki, podróżnik. 

"

Ludzie piszą recenzje i robią mi dzień 😎 Ach 😇

Opublikowany przez Robb Maciąg Sobota, 13 marca 2021

Przed czym ucieka smok?

– Smok ucieka przed niechybną śmiercią, rycerzami i wyrokiem, jaki został wydany na jego życie. W zorganizowaniu ucieczki pomagają mu zaprzyjaźniony szewczyk i królewna, którzy sfingują jego śmierć i pozwalają wyruszyć prawdziwemu smokowi w podróż – mówi pisarz.

Pierwszy przystanek – Stambuł 

– Smok dociera do Stambułu. Odkrywa, że nikt nie próbuje go stamtąd przegonić. Wiele osób chce się z nim zaprzyjaźnić i mu pomóc. Dostaje specjalny list od sułtana i rusza w wędrówkę razem z karawaną, by odkryć, skąd się wzięła marchewka – zdradza autor. – Stambuł to przede wszystkim przygoda. Poznawałem to miasto oczyma jego mieszkańców. Napisałem na ten temat kilka podróżniczych książek dla dorosłych. Uwielbiam to miejsce. Zakochałem się w nim po uszy – deklaruje. – Stambuł to egzotyczny kraj, pachnący przyprawami i chlebem. Skoro świt słyszymy dźwięk pierwszych wezwań na modlitwę. Miasto budzi się ze snu, pachnie morzem i świeżym pieczywem. To niepowtarzalna mieszanka. Do tego smak tradycyjnej bułki z rybą i cytryną. Na niewielkich straganach można kupić też oliwki, daktyle, sery, bakalie, chałwę, przyprawy i słodycze – opowiada. 

"

Jest! #smokwawelski #książka

Opublikowany przez Robb Maciąg Piątek, 19 lutego 2021

Persja i Chiny

– Smok Wawelski również zajadał się tymi pysznościami. Siedział na pokładzie statku, popijał herbatę i wcinał chałwę. Jego kolejnym przystankiem w podróży był jeden z najbardziej gościnnych krajów świata, Persja. Smok dowiedział się tam, jak wygląda prawdziwy latający dywan, odwiedził cesarzy i skosztował zupy ogórkowej. Mieszkańcy tamtych ziem to prawdziwi mistrzowie kiszenia wielu rzeczy, takich jak mango czy kalafior. W końcu nasz bohater dociera do Chin, gdzie poznaje język mandaryński, grupy etniczne i zwiedza Wielki Mur Chiński. Dowiaduje się też o istnieniu czterech wielkich smoków, które uratowały ten kraj – dodaje tajemniczo Robb Maciąg.

"

Taaaaakie rzeczy! #Smok rozjeżdża się po szkolnych bibliotekach ❤️

Opublikowany przez Robb Maciąg Czwartek, 18 marca 2021

Ponadto w programie:

  • jak spędzać czas na Podlasiu. Jak żyją żubry i łosie?
  • sportowe, letnie lub zimowe – buty. W średniowieczu miały charakterystyczne szpiczaste noski. Mieszkańcy wielu wiosek nie przepadają za ich noszeniem i przez całe lato chodzą boso, 
  • książkowe propozycje. Jak nauczyć się mówić o emocjach?

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 28.03.2021
Godziny emisji: 9.06


zch


Polecane