Represje wobec Polaków na Białorusi. Fogiel: wykorzystujemy pełen wachlarz nacisku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Kolejną noc w aresztach w Mińsku spędzili liderzy polskiej mniejszości na Białorusi. Andżelika Borys, prezes Związku Polaków i troje jej bliskich współpracowników zostało zatrzymanych w związku ze śledztwem białoruskiej prokuratury dotyczącym obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym Żołnierzy Wyklętych.

Czytaj więcej
1200_Łukaszenka_shutterstock.jpg
"Antypolskie działania reżimu". Białoruski publicysta o aresztowaniu Andżeliki Borys

W piątek prezydent Andrzej Duda, w liście skierowanym do przywódcy Stanów Zjednoczonych, zaapelował o pilne podjęcie sprawy naruszeń praw człowieka na Białorusi – prześladowań społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej – na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w ramach obecnej prezydencji amerykańskiej w tym gremium. Na forum międzynarodowym odniósł się do sprawy również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas wideoszczytu z udziałem przywódców 27 krajów Wspólnoty apelował o stanowczą odpowiedź Unii Europejskiej.


Posłuchaj

49:28
Represje polskiej mniejszości na Białorusi. Komentarze polityków (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Oczekuję od UE skuteczniejszych działań"

Prof. Andrzej Zybertowicz stwierdził, że "prezydent jest szczególnie aktywny w tej sprawie". – Andrzej Duda, poza listem do Joe Bidena, spotkał się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce, rozmawiał telefonicznie z prezydent Estonii, sekretarz generalną OBWE i wysokim komisarzem OBWE ds. mniejszości narodowych. Prezydent spotkał się też z szefami tajnych służb oraz polskim ambasadorem na Białorusi. Wszystko to, by uzyskać pełniejszy obraz sytuacji – wyliczał gość radiowej Trójki. Doradca prezydenta stwierdził jednak, że dotknął go brak politycznej woli UE i chęci reagowania na nadużycia władzy na Białorusi. – Część unijnych elit bardziej ekscytuje potępianie Polski za wyimaginowane łamanie prawa – wskazał prof. Zybertowicz.

Andrzej Halicki zgodził się z przedmówcą. – Oczekuje od Unii Europejskiej znacznie skuteczniejszych i szybszych działań, których zabrakło na początku, dlatego mamy teraz eskalację represji Łukaszenki, nie tylko wobec swojego państwa, ale także wobec mniejszości narodowych – stwierdził polityk Platformy Obywatelskiej. Europoseł podkreślił, że na przedstawicieli aparatu represji muszą być nałożone sankcje personalne. – Muszą być sankcje gospodarcze i wejście na konta oligarchów, bo to jest mechanizm wsparcia Łukaszenki – ocenił gość "Śniadania w Trójce".

"Nacisk gospodarczy i dyplomatyczny"

Radosław Fogiel również wskazał, że "sprawę Białorusi trzeba maksymalnie umiędzynaradawiać". - Polska wykorzystuje pełen wachlarz nacisku, ale wiemy, z jakiego typu władzą na Białorusi mamy do czynienia. Dlatego podczas szczytu RE premier mocno akcentował sytuację polskiej mniejszości. Cieszymy się, że był tutaj odzew ze strony przewodniczącej KE - powiedział wicerzecznik PiS. Poseł wskazał, że "trzeba w tej sprawie budować silne sojusze i sprawiać, by sankcje były dotkliwe dla białoruskich władz". - Nacisk gospodarczy i dyplomatyczny może dać efekty - dodał.

Czytaj więcej
prezydent duda free 1200.jpg
"Reżim w Mińsku atakuje polską mniejszość". Prezydent pisze list do Bidena ws. Białorusi

Piotr Zgorzelski podkreślił, że zna osobiście zatrzymanego Andrzeja Poczobuta. - Rozmawiałem z nim kilka godzin przed zatrzymaniem. Mówił, że życzyłby sobie, by wszystkie siły polityczne w Polsce mówiły w sprawie Białorusi jednym głosem. To nie powinno nas różnić. Wszyscy musimy wypowiadać się za sankcjami - stwierdził poseł PSL. - Rząd Łukaszenki musi się stać czarną owcą Europy - stwierdził gość radiowej Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zostały również poruszone tematy związane z przebiegiem trzeciej fali pandemii w Polsce.

"Śniadanie w Trójce" to audycja publicystyczna podsumowująca najważniejsze wydarzenia tygodnia. Jest transmitowana online. Stream jest dostępny na Facebooku Trójki, Twitterze Trójkikanale YouTube Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia i w portalu PolskieRadio24.pl

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta), Andrzej Halicki (KO) i Piotr Zgorzelski (PSL).
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 9.08

jp

Polecane