Polska – wróg numer jeden Łukaszenki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska – wróg numer jeden Łukaszenki?
Białoruska policja dokonuje zatrzymania mężczyzny w Mińsku podczas Dnia Wolności na BiałorusiFoto: PAP/EPA/STR

- Polacy w propagandzie Łukaszenki funkcjonują jako piąta kolumna, separatyści dążący do oderwania zachodniej części kraju od Białorusi. Ta narracja ma uzasadnić, dlaczego reżim tak ostro postępuje z Polakami, mniejszością polską, czy też z opozycją, która jest łączona z tym rzekomym polskim separatyzmem – wyjaśnia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej".


śniadanie 27.03 1200.jpg
Represje Polaków na Białorusi. Fogiel: wykorzystujemy pełen wachlarz nacisku

– Te bzdury o oderwaniu Brześcia, Grodna mają zmobilizować elektorat Łukaszenki – podkreśla dziennikarz. Jak dodaje, na sierpniowym wiecu białoruskiego prezydenta w Grodnie głosy były podzielone. Część ludzi pozostała sceptyczna, część jednak zgadzała się z tym, co mówił polityk. 


Posłuchaj

51:25
Aleksander Łukaszenka przygotowuje się na kolejną falę protestów. Związek Polaków na Białorusi na celowniku przywódcy reżimu (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zbigniew Parafianowicz przypomina, że Związek Polaków na Białorusi jest organizacją całkowicie niezależną od reżimu i to powoduje, że nie ma prawa istnieć bez kłopotów. – Łukaszenka przygotowuje się na drugą falę protestów. One właściwie się już zaczęły. Doszło do aresztowań. Związek Polaków na Białorusi nijak nie pasuje do tego modelu kontrolowania wszystkiego, bo to organizacja spójna, o wyraźnym profilu ideowym. Niezależnie od tego, jak bardzo byłaby zinfiltrowana przez KGB, nie zacznie w jakikolwiek sposób pozytywnie reagować na to, co robi reżim – ocenia Zbigniew Parafianowicz.

Najczęściej czytane


mid-epa09097530 (1).jpg
Białoruś: ponad stu zatrzymanych w drugim dniu obchodów Dnia Wolności

W ocenie dr Agnieszki Bryc to, co Łukaszenka robi z mniejszością polską, jest sygnałem skierowanym do Warszawy. – "Wiem, że szykuje się duża fala protestów, więc ja, Łukaszenka, będę gotów podjąć to wyzwanie". Jednocześnie Warszawa musi zdecydować w tym momencie, czy bardziej zależy nam na bezpieczeństwie mniejszości polskiej, czy na ostentacyjnym popieraniu protestujących, domagających się ustąpienia Łukaszenki – zaznacza rozmówczyni Michała Żakowskiego. 

Polska w tej sytuacji ma wiele możliwości. – My, jako Zachód, jesteśmy w stanie wiele zrobić, pytanie tylko, czy chcemy wiele zrobić. Wracamy do tej samej dyskusji, która trwa od początku protestów: czy popieramy protestujących, w tym bronimy mniejszość polską na Białorusi, czy raczej zachowujemy się pasywnie, biernie i tylko i wyłącznie reagujemy słownie. Z tego, co do tej pory widzę, to – prócz sankcji, których nie chcę komentować – reakcja Zachodu opiera się na werbalnym sprzeciwie, a cała inicjatywa tego, co dzieje się na Białorusi, oddana jest już nawet nie Łukaszence, a prezydentowi Putinowi – przekonuje dr Agnieszka Bryc.

W ostatnich dniach na Białorusi zatrzymano czworo polskich działaczy: Andżelikę Borys, dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz Irenę Biernacką z Lidy i Marię Tiszkowską z Wołkowyska. Zatrzymanym postawiono zarzuty podżegania do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym.


Piątkowa iluminacja Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, 25 bm. Budynek rozświetliła historyczna flaga Białorusi w ramach akcji #LightForBelarus, fot. PAP/Marcin Bielecki Piątkowa iluminacja Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, 25 bm. Budynek rozświetliła historyczna flaga Białorusi w ramach akcji #LightForBelarus, fot. PAP/Marcin Bielecki

W audycji ponadto:

  • Bułgaria – afera szpiegowska w Ministerstwie Obrony. Bułgarscy wojskowi działali na rzecz wywiadu Rosji,
  • wybory parlamentarne w Izraelu. Co się zmieni w kraju po tych wyborach? Jaki wpływ ma na to proces w sprawie korupcji, defraudacji i nadużycia zaufania, toczący się przeciwko premierowi Benjamina Netanjahu?
  • zablokowany Kanał Sueski – jakie ma to znaczenie dla globalnego transportu i jakie są skutki gospodarcze tej blokady? Jak wygląda proces udrożnienia kanału?

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: 
Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Zbigniew Parafianowicz (dział zagraniczny "Dziennika Gazeta Prawna"), Rigels Halili (Kolegium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego).
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 14.06

gs

Polecane