Wygląd ma znaczenie! Jak zadbać o wizerunek podczas spotkań online?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wygląd ma znaczenie! Jak zadbać o wizerunek podczas spotkań online?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Spotkania biznesowe nie odbywają się już w salach konferencyjnych, ale przed kamerkami internetowymi. Wiele osób myśli, że skoro nie spotykają się z rozmówcą twarzą w twarz, to mogą nie przywiązywać wagi do swojego stroju i wizerunku. Nic bardziej mylnego. Konferencje video rządzą się bowiem własnymi, twardymi prawami.

Mimo pracy zdalnej stawiane każdego poranka pytanie: "W co się ubrać?" nie straciło na aktualności. – Często się nad tym zastanawiam. Zawłaszcza, jeśli mam jakieś spotkania video. Jeśli nie muszę się z nikim widzieć, zdarza mi się, że pracuję ubrana w dres – mówi pani Olga, która pracuje zdalnie. Co należy zrobić, by dobrze wypaść podczas konferencji? 

Spotkania integralne online, to często wybierana przez firmy forma rozrywki. Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay.com

praca zdalna dom rodzina dzieci 280 free.jpg
Izabela Gontarek: kobiety uznają pandemię za zagrożenie dla rozwoju kariery zawodowej

Elegancki ubiór

– Jeżeli spotykamy się z kimś na spotkaniu online, powinniśmy ubrać się równie elegancko, jak na rozmowę twarzą w twarz. Dla własnego komfortu psychicznego warto zwrócić również uwagę na to, co mamy na sobie poniżej pasa. Co więcej, nie każdy elegancki strój nadaje się na spotkania z użyciem kamery. Należy uważać, by obrazu nie wprawić swoim ubiorem w drgania. Złudzenie to mogą powodować cienkie prążki koszuli lub pepitka. Tego typu wzory, mogą utrudniać nasz odbiór – radzi dr Irena Kamińska-Radomska, ekspert ds. etykiety biznesu.

Posłuchaj

3:21
Jak przygotować się do spotkania online? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Makijaż

Czy dbając o swój wygląd, warto zastosować makijaż? – Dobrze jest umalować się na spotkanie online. Taki makijaż powinien jednak nieco różnić się od tego, który wykonujemy na co dzień. Gdy wychodzimy do pracy, malujemy się raczej delikatnie. Kamera zabiera nam jednak dużo wyrazistości. Szacuje się, że nawet dwadzieścia procent. Najważniejszym elementem, o którym warto pamiętać, jest odpowiednie zmatowienie twarzy. W tym celu można użyć podkładu lub pudru – radzi Anna Czubak, makijażystka i charakteryzatorka.

MAKIJAŻ NA TELEKONFERENCJĘ | VIDEO CALL MAKE UP I JAK DOBRZE PREZENTOWAĆ SIĘ PODCZAS WIDEO ROZMOWY / Makeup by Kasia Zaremba

Makijaż tylko dla kobiet?

– Jeżeli mówimy o wersji męskiej makijażu, wszystko zależy od osoby. Odradzam go mężczyznom, którzy czuliby się w nim niekomfortowo. Jeśli natomiast chcemy prezentować się lepiej i poprawić swoją pewność siebie, niezależnie od płci, jesteśmy w stanie delikatnie upiększyć nasz wizerunek. Dobrze, jeśli makijaż męski jest niezauważalny. W przeciwnym wypadku możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Skupiłbym się przede wszystkim na zmatowieniu cery i zakryciu zaczerwienień. Odradzam panom sięganie po takie elementy jak maskara czy szminka. Użycie ich mogłoby zostać odebrane w niewłaściwy sposób – radzi Władysław Klimczuk, makijażysta, youtuber.

Posłuchaj

3:26
Męski makijaż na spotkania online (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Walory psychologiczne

Odpowiednie przygotowanie się do spotkania, ma wymiar nie tylko estetyczny. – To, jak zatroszczymy się o kwestie związane z naszym wyglądem i strojem, dobrze wpływa na przebieg spotkania. Pozwala nam się zmobilizować i utrzymać poziom adrenaliny we krwi – zauważa Krzysztof Kosy, psycholog biznesu. Na odbiór naszej postawy wpływa także zachowanie. – Powinniśmy się powściągnąć od gwałtownych zachowań. Ze względu na perspektywę gesty wykonywane rękoma blisko kamery mogą być odebrane jako agresywne i natarczywe – dodaje dr Kamińska-Radomska.

Jak dobrze wyglądać w rozmowach wideo i video konferencjach online przed kamerą? / Bartek Dziedzic

– Należy pamiętać, że na nasz wizerunek składa się także otoczenie, w jakim się znajdujemy. Eksperci zapewniają, że najbardziej profesjonalnie wyglądamy na tle jednolitej, jasnej ściany – podsumowuje Monika Suszek.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Monika Suszek
Gość: Władysław Klimczuk (makijażysta, youtuber)
Data emisji: 26.03.2021
Godzina emisji: 7.19, 7.25

zch

 

Polecane