Aktorstwo jako wciąż odnawiające się wyzwanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aktorstwo jako wciąż odnawiające się wyzwanie
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/FrameStockFootages

- Po spektaklu zawsze chciałem zostać, pogadać. Dla mnie dzieło nigdy nie jest skończone. To wydaje mi się, utrzymuje sztukę. To sprawia, że mamy do czynienia ze sztuką, a nie jakąś po prostu zrobioną rzeczą - deklaruje aktor Piotr Nowak w Międzynarodowym Dniu Teatru. 


forum Ziemowit Pedziwiatr 1200.jpg
Górnik, aktor, prezenter. Wiele twarzy Ziemowita Pędziwiatra

Gość audycji "Trzy gramy Redbada" wspomina, że przełomowym dla niego były lata przełomu wieków. – Dyrektorzy teatrów tworzyli wtedy tzw. przestrzenie małych scen, które bardzo często stały puste, nic się tak nie działo. Pamiętam takie zebranie w Teatrze Współczesnym, był na nim Jacek Rozenek, ja, Piotrek Adamczyk, Borys Szyc, Tomek Borkowski i wielu innych młodych wówczas aktorów. Dostaliśmy propozycję, żebyśmy sami zrobili coś na tej scenie – opowiada. Jeśli powstałe w ten sposób przedstawienie byłoby ciekawe, miało wejść do repertuaru teatru.  Jeśli zrobimy coś fajnego, to dyrektor zapowiedział, że wejdzie to do repertuaru. – To była praca i pasja. Nie było z tego żadnych pieniędzy – dodaje. 


Posłuchaj

50:17
Teatr sposobem na życie. Opowieść Piotra Nowaka (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wspomina Piotr Nowak, intrygujące było obserwowanie dyrektora i innych osób niezaangażowanych w projekt jak przyglądali się pracy aktorów i pracowników technicznych teatru, którym za dodatkową pracę nikt nie płacił, jak zostawali po godzinach i pracują. – To było wielkie doświadczenie, które nauczyło mnie, że sztuki nie da się wymierzyć finansowo do końca, to bardzo delikatna dziedzina – przyznaje. 


Potem-o-tem 1200.jpg
Polskie Radio Trójka Trzy gramy Redbada Teatr całkowicie niezależny

Aktor wciąż stara się rozwijać swoją pasję związaną z teatrem, która obejmuje kolejne elementy jego funkcjonowania, choć oczywiście aktorstwo wciąż pozostaje swoistym centrum.  – Wyobrażam sobie role, których jeszcze nie zagrałem, a chciałbym. Staram się zmierzać w tym kierunku – przyznał, opowiadając o swoich przygotowywaniach do ról, także tych konkretnych. Tekstów na pamięć się nie uczy, jego metodą na jego opanowanie jest swoiste zanurzanie się w postaci. W aktorstwie Piotra Nowaka z teatrem przeplata się sport, tematem jego pierwszej sztuki był…triathlon.

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Piotr Nowak (aktor, reżyser, przedsiębiorca teatralny i triatlonista
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 11.07

gs


Polecane