Wenecja. Perła Europy została założona 1600 lat temu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wenecja. Perła Europy została założona 1600 lat temu
Wenecja. Zdjęcia ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

– Uważam się za osobę uprzywilejowaną, żyjąc w tak pięknym miejscu. Pierwszym obrazem, który pojawia się w głowach turystów, są maski, karnawał, kanały i Plac Świętego Marka. Wenecja to jednak o wiele więcej – mówiła Ewa Kucharska, licencjonowany przewodnik. Miasto Marca Polo i Antoniego Vivaldiego zostało złożone dokładnie 1600 lat temu.

Wenecja to jedno z tych miejsc, które turyści chcą odwiedzić choć raz w życiu. Czego mogą się spodziewać? – Wielu turystów myśli o Wenecji stereotypowo. Miasto ma jednak do zaoferowania znacznie więcej niż jednodniową wycieczkę. Wenecja składa się z sześciu dzielnic. Turyści odwiedzają zwykle jedynie pierwszą z nich, Świętego Marka. To tam kwitnie życie i gwar. Mieszkańcy mają do dyspozycji pozostałych pięć dzielnic, w których jest spokojnie. Miasto jest pełne placyków, na których bawią się dzieci. Jest też plaża, na której spędza się przynajmniej kilka godzin. Miasto stworzone jest do ruchu pieszego. Nikt nie przemieszcza się samochodem. Wenecjanie wybierają podróże piesze lub łodzią – opowiadała Ewa Kucharska, przewodnik, mieszkanka Wenecji. 

Posłuchaj

7:25
Wenecja ma już 1600 lat. Jak żyje się w mieście? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

lossy-page1-1280px-View_of_Venice_from_Liber_Chronicarum.tif.jpg
Wenecja i jej niejasne początki

Weneckie Imperium

– Przez ponad tysiąc lat Wenecja była republiką. Swoją wielkość zawdzięczała głównie handlowi. Pierwsi Wenecjanie, którzy osadzili się na tych terenach, uciekali przed najazdami barbarzyńców. Zastali nieprzyjazne warunki, które nie przeszkodziły im jednak, by w krótkiej perspektywie stać się światową potęgą. Dzięki flocie doskonalili sztukę handlową. Impuls do szerzenia jej na światową skalę, dał im Marco Polo. To on odkrył dla Europy Jedwabny Szlak i drogę do Azji – wyjaśniał gość "Zapraszamy do Trójki". 

WENECJA w 24h / Podróże Busem Przez Świat 

Wenecja w pandemii

– Wenecjanie zbudowali miasto na turystach. Liczba chętnych, którzy chcą zobaczyć tutejsze zabytki, jest ogromna. W czasach epidemii miasto się zatrzymało. Hotele, muzea i restauracje są zamknięte. Jest cicho i spokojnie. Mieszkańcy cieszą się tym stanem. W kanałach pojawiły się delfiny. Woda jest przejrzysta i czysta. Atmosfera jest zupełnie inna. Wszystkim udziela się ten spokój – podsumowała Ewa Kucharska.  

 

Wenecja: miasto mostów | Architecture is a good idea / Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Wenecja to 119 wysp i 455 mostów. Do najsłynniejszych zabytków miasta zalicza się: Bazylikę Świętego Marka, Plac Świętego Marka, Muzeum Correr, Muzeum Archeologiczne, Biblioteca Marciana, Pałac Dożów, Most Westchnień, Most Rialto, Pałac Ca' d'Oro, Bazylikę Santa Maria della Salute oraz weneckie getto.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Ewa Kucharska (przewodnik, mieszkanka Wenecji od 16 lat)
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 16.36

zch

Polecane