Fiasko integracji obcokrajowców z Niemcami
2010-10-25, 07:10 | aktualizacja 2010-10-25, 07:10
Kanclerz Angela Merkel uznała, że próby stworzenia społeczeństwa wielokulturowego w Niemczech nie powiodły się.
Posłuchaj
Zdaniem Marka Magierowskiego, zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, jednym z powodów wypowiedzi kanclerz Merkel stała się książka byłego członka zarządu niemieckiego banku centralnego Thilo Sarrazina „Deutschland schafft sich ab”. Jej tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi „Niemcy się dekomponują” lub „Niemcy się niszczą”. Skupia się na modelu integracji, jaki obrało państwo, który – zdaniem autora – wcale się nie sprawdził i ma negatywny wpływ na niemieckie społeczeństwo i politykę kraju.
Zdają się to potwierdzać artykuły, które pojawiają się w prasie. Ich bohaterowie są np. dorosłymi Turkami, którzy urodzili się i wychowali w Niemczech, ale po niemiecku znają tylko kilka słów. Obracają się tylko w środowisku swoich rodaków, interesują się tym, jak żyje się w kraju przodków, a nie w Niemczech. Dotyczy to wszystkich spraw: od futbolu na polityce skończywszy.
Z jednej strony Merkel podkreślała, że państwo nie zamyka się na obcokrajowców, ale z drugiej powinno zmienić podejście do integracji z nimi. Nie powiedziała jednak na czym ta zmiana miałaby polegać.
– Ta retoryka jest trochę pogmatwana rzeczywiście. Widać wyraźnie, że kanclerz Merkel stara się lawirować między taką polityczną poprawnością, która nakazywałaby jednak przyjąć do wiadomości, że społeczeństwa Europy Zachodniej powinny zostać otwartymi a z drugiej strony mamy do czynienia z takim, a nie innym narastającym odczuciem społecznym, że trochę jednak za dużo, mówiąc językiem populistów, tych Turków, muzułmanów. Po co ich aż tylu? – ocenia Magierowski.
Zaostrzenie języka kanclerz może być więc odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa. Chociaż na Thilo Sarrazina posypały się oskarżenia o nacjonalizm i rasizm, to badania pokazały, że gdyby założył własną partię, mógłby liczyć na aż dwudziestoprocentowe poparcie.
Posłuchaj rozmowy z Markiem Magierowskim
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Raport o stanie świata 23 października 2010" w boksie "Posłuchaj".
W dalszej częście "Raportu o stanie świata" Dariusz Rosiak rozmawiał ze swoimi gośćmi o pomysłach na przełom wojny w Afganistanie oraz o korupcji w FIFA.