Dworczyk: powinniśmy zrobić wszystko, żeby przerwać transmisję wirusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dworczyk: powinniśmy zrobić wszystko, żeby przerwać transmisję wirusa
Michał DworczykFoto: Polskie Radio

– Zachęcam do pozostania w domu, do ograniczenia kontaktów z innymi osobami. To jest najskuteczniejszy od wieków środek walki z pandemią – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

 Mamy niestety do czynienia z bardzo dużymi przyrostami  powiedział Michał Dworczyk o danych dotyczących nowych zakażeń. Wskazał, że tydzień temu było to nieco ponad 25 tys. zachorowań, dzisiaj mamy ponad 29 tys.

niedzielski tt 1200.jpg
Trzecia fala przyśpiesza. Minister zdrowia: trzeba się poważnie zastanowić nad zaostrzeniem sankcji

 To wszystko powoduje, że musimy rozważyć wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Ze względu na sytuację pandemiczną robią tak zresztą także inne kraje europejskie  powiedział Dworczyk.  Rozwiązania zaprezentujemy jutro, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego. W tej chwili ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, a prowadzenie luźnych spekulacji, jakie przepisy będą wprowadzone, uważam, że jest bardzo niedobrą praktyką  dodał.  To są zbyt ważne sprawy dla milionów Polaków, żeby wprowadzać jakiś niepokój, mówiąc o tym, co może będzie albo czego może nie będzie  wyjaśnił.

Jak wskazał, nie jest również jeszcze rozstrzygnięte, czy obostrzenia potrwają do 9 kwietnia, czy dłużej.


Posłuchaj

15:35
Michał Dworczyk: mamy niestety do czynienia z bardzo dużymi przyrostami zachorowań (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Mówiąc o programie szczepień przeciwko COVID-19, szef KPRM wyliczył, że mamy ok. 31 mln pełnoletnich obywateli i to jest potencjalnie populacja, którą można zaszczepić.  Ponad 3 mln osób zostały zaszczepione pierwszą dawką, łącznie wykonano ponad 5 mln szczepień  podsumował postępy akcji.

Wskazał, że 25 marca uruchomiona zostanie dodatkowa rejestracja dla seniorów powyżej 70 roku życia. Wyjaśnił, że ma to związek z oczekiwaniem na harmonogram szczepionek mRNA. Dla młodszych seniorów (60-69 lat), którzy mają przyjąć preparat AstraZeneca, rejestracja jest już uruchomiona. - Kolejne roczniki rozpoczną rejestrację w kwietniu - dodał.

szpital 1200 shutterstock.jpg
"Nie możemy opuszczać gardy". Prof. Boroń-Kaczmarska o walce z koronawirusem

Minister przyznał, że "wraca zaufanie do szczepionki AstraZeneca".  Dynamika, przyrost rejestracji seniorów powyżej 60. roku życia, była wczoraj bardzo duża  ocenił.

Wcześniej, jak wskazał, zdarzało się, że absencja w punktach mających szczepić AstraZeneką przekraczała 70 proc.  Te szczepionki nie zmarnowały się, dlatego że w przeciwieństwie do Pfizera mogą być przechowywane dłużej w temperaturze 2-8 st. C.  uspokoił.

Podkreślił, że punkty szczepień na bieżąco wprowadzają do centralnego kalendarza wolne terminy szczepień i w każdym województwie są jeszcze wolne daty i kwietniowe, i majowe.

Gość Trójki poinformował również, że w związku z zapowiedziami zasadniczego zwiększenia dostaw szczepionek do Polski, trwają prace nad zmianami w Narodowym Programie Szczepień. Wskazał, że jeden z rozważanych wariantów to przejście do pełnych szczepień populacyjnych.

 Część z nowych rozwiązań przedstawimy w najbliższy piątek  dodał.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 8.45

Polecane