Odwiedź (wirtualnie) Rijksmuseum i stwórz własną kolekcję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odwiedź (wirtualnie) Rijksmuseum i stwórz własną kolekcję
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Salvador Maniquiz/Shutterstock

Rijksmuseum, Muzeum Narodowe w Amsterdamie, udostępniło w sieci blisko 710 tys. dzieł sztuki, w tym obrazy Rembrandta i Vermeera. Dzięki temu można, nie ruszając się z domu, odwiedzić jedno z najsłynniejszych muzeów świata.


Banksy_wystawa_Koneser_Warszawa_Faroum_1200.jpg
Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

W Rijksmuseum znajdują się obrazy niderlandzkich artystów, ale również meble, rzeźby, a nawet broń i zegarki. Aby obejść 80 sal o łącznej powierzchni ponad 15 tys. m2 i obejrzeć 8 tys. eksponatów, trzeba przejść blisko dwa km. Trudno więc za jednym zamachem wszystko zobaczyć, jednak w internecie te rozmiary i odległości nie mają znaczenia.


Posłuchaj

4:34
Rijksmuseum udostępnia swoje zbiory w internecie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wielokrotnie byłam w Rijksmuseum w realu i miałam też okazję zobaczyć ich internetowe zbiory: to jest zupełnie innego rodzaju doświadczenie – mówi polska architektka Olga Sowa mieszkająca w Holandii. – Jednak kontakt na żywo ze sztuką to zupełnie coś innego – opisuje swoje doświadczenia.

#RijksmuseumUnlocked: A Chain of Violence/YouTube Rijksmuseum


– W tym internetowym zbiorze Rijksmuseum można też stworzyć własną kolekcję. I widziałam kolekcje nazwane np. "Akcesoria" czy "Moda". To pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na obrazy. Po pierwsze dlatego, że obok siebie pokazane są płótna, które w rzeczywistości są w różnych salach, więc już to zmienia perspektywę i kontekst ich odbioru – tłumaczy Polka. – Po drugie w takich kolekcjach są np. same powiększone fragmenty ubrań z wielu różnych obrazów, czyli coś, czego nie można by zrobić na żywo – wskazuje.

#RijksmuseumUnlocked: The art of laughing/YouTube Rijksmuseum


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 14.19

pr

Polecane