"Rana" na elewacji włoskiej galerii sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rana" na elewacji włoskiej galerii sztuki
Galeria Palazzo Strozzi we FlorencjiFoto: shutterstock.com/BestPhotoStudio

Od 15 marca we Włoszech z powodu COVID-19 znów zamknięte są muzea i galerie, podobnie jak sale koncertowe kina i teatry. We Florencji jeden z najbardziej znanych artystów street artu – JR - iluzorycznie "rozpruł" ściany tamtejszej galerii sztuki Palazzo Strozzi. 


Posłuchaj

3:55
JR i jego instalacja na murze florenckiej galerii sztuki. Artystyczny komentarz na temat kondycji włoskiej kultury w pandemii (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Wyrwa we włoskiej kulturze

Ukończony w XVI wieku renesansowy pałac Palazzo Strozzi do tej pory mieścił niezliczone dzieła sztuki, w tym obrazy Boticellego czy słynną rzeźbę Giambologny pt. "Porwanie Sabinek". Teraz sam stał się tworzywem w rękach artysty, który postawił odbiorcom pytanie o szkody, jakie pandemia wyrządziła włoskiej kulturze. 

"Rana", bo taki tytuł nosi dzieło JR, to wysoki na 33 metry i szeroki na 29 metrów czarno-biały fotomontaż umieszczony na elewacji Palazzo Strozzi. Z daleka wydaje się, że doszło do eksplozji, która zerwała wielką część fasady i odsłoniła to, co znajduje się w środku. Na parterze widać krużganki dziedzińca, a na wyższych piętrach przechowywane tam dzieła sztuki. 

"
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez JR (@jr)


Symboliczne otwarcie

– To dzieło zaprasza wszystkich, żeby je obejrzeć i sfotografować. Niezwykle ważny jest kąt widzenia, bo tylko pod jednym dobrze widać wszystko, trzeba go poszukać. To też zaproszenie widza do współpracy – wyjaśnił JR.

Intencje artysty tłumaczył również dyrektor fundacji Palazzo Strozzi, Arturo Galancino. – JR chciał otworzyć muzeum symbolicznie i iluzorycznie. Stworzył wrażenie wyłomu w fasadzie, otwartą ranę. Równocześnie chciał nam pokazać, jak ciężko jest wszystkim bez muzeów i wystaw, jak ciężki to cios dla całego systemu kultury i ludzi pracujących w jej strukturze – dodał.

W ubiegłym roku wskutek pandemii koronawirusa włoskie muzea, teatry, galerie, kina i organizatorzy koncertów stracili ponad 80% wpływów, czyli ponad 40 miliardów euro.

Arte, "La Ferita" di Palazzo Strozzi a Firenze/euronews (in Italiano)

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia we Włoszech)
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 11.19

kr

Polecane