Nietuzinkowy 50-latek z wrażliwą duszą. Urodziny Leszka Możdżera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nietuzinkowy 50-latek z wrażliwą duszą. Urodziny Leszka Możdżera
Leszek MożdżerFoto: Jacek Konecki/PR

– Nie znam nikogo tak dobrze, jak siebie, a nawet siebie znam ledwo, ledwo – mówił kilka lat temu w radiowej Trójce Leszek Możdżer. W dniu 50. urodzin pianisty przypominamy kilka faktów i cytatów, pomagających lepiej poznać tego wybitnego i nietuzinkowego artystę.

Jest pianistą światowej klasy, jedną z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej, artystą niestroniącym od wyzwań i eksperymentów. Ma w dorobku ponad 100 płyt, kilka Fryderyków i całe mnóstwo innych nagród – a to wszystko osiągnął w wieku zaledwie 50 lat.

Długo można by wymieniać jego dokonania jako muzyka i jego cechy, jako człowieka – skromnego i z otwartym umysłem, ufającego własnemu sercu i intuicji. Najlepiej jednak opiszą Możdżera jego własne słowa… i oczywiście muzyka.

Wrażliwiec


leszek możdżer 280.jpg
Rozprowadzanie emocji z Leszkiem Możdżerem

Możdżer należy do grona artystów, którzy mocno przeżywają swoje koncerty, a pobyt na scenie często wiąże się dla niego z burzą wewnętrznych przeżyć.

– Najgorszy jest ten zamęt emocji, które przewalają się przez ciało. Wtedy trzeba opanować to, co się dzieje w psychice, nie naruszając równowagi wokół – mówił w 2017 roku w wywiadzie dla radiowej Trójki. – Jeżeli nie uwalniamy emocji, to one się upychają po mięśniach i tworzą taki pancerz, człowiek jest coraz sztywniejszy, coraz mniej elastyczny, nie tylko w ciele, ale również w myśleniu.  

W tej samej audycji Możdżer przyznał, że wierzy "w aniołki, krasnoludki, gnomy i duchy lasu".

Poszukiwacz harmonii

Słynny pianista stroi swój fortepian nieco niżej od standardowego stroju, w którym dźwiękowi A odpowiada częstotliwość 440 herców. Stosowane przez niego 432 herce bywają uważane przez niektórych za "kosmiczną częstotliwość", pozostającą w harmonii z przyrodą i wibracjami ludzkiego ciała.

Sam Możdżer tak tłumaczył swoje podejście do tematu w wywiadzie dla Polskiego Radia: – Jestem pewien, że emocje mają swoją częstotliwość i bardzo możliwe, że wejście w inny strój powoduje jakieś rezonanse w tych warstwach osobowości, których nie widać. Akurat na mnie strój 432 ma pozytywny wpływ, mam wrażenie, że jest w nim więcej spokoju i bezpieczeństwa.

Wywiad z Leszkiem Możdżerem, źródło: YouTube / Polskie Radio

Patriota

Możdżer brał udział w nagraniu ponad 100 albumów. Do najbardziej osobistych należy płyta zatytułowana "Polska", firmowana nazwiskami: Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Fresco Zohar.

– To moje przesłanie, właśnie tak chciałbym widzieć Polskę: jako kraj dumny, radosny i piękny.  Możemy mieć taki kraj, możemy go zbudować, jeżeli będziemy umieli odróżnić prawdę od fałszu – mówił pianista w 2013 roku, tuż po ukazaniu się krążka.

Więcej na temat albumu "Polska" można przeczytać tutaj.

Wirtuoz

Tym, za co fani najbardziej kochają Możdżera, jest oczywiście jego muzyka. Artysta miał okazję wiele razy zagrać na scenach Polskiego Radia. W 1995 roku, jako 24-latek, dał w studiu Trójki porywający koncert z utworami Fryderyka Chopina. Już wtedy było jasne, że jest pianistą nietuzinkowym, bowiem interpretując dzieła naszego narodowego kompozytora, w mistrzowski sposób zderzył je ze znanymi standardami światowego jazzu.  

kc

Polecane