Rak to nie wyrok. To budzenie swojej kobiecości i radości życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rak to nie wyrok. To budzenie swojej kobiecości i radości życia
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SeventyFour

Fundacja Rak'n'Roll oraz Fundacja Pokonaj Raka od lat zmieniają schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działają na rzecz poprawy jakości życia chorych. 

matka dziecko niepełnosprawność 1200.jpg
Jak Stowarzyszenie Mudita wspiera mamy

Z potrzeby kobiecości

Fundacja Rak'n'Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdaleny Prokopowicz, u której w wieku 27 lat zdiagnozowano nowotwór. Kobieta w trakcie chemioterapii, ku zaskoczeniu lekarzy, zaszła w ciążę i urodziła zdrowego chłopca. Zmarła po ośmiu latach walki z chorobą, w 2012 roku.

– Fundacja w zasadzie powstała z potrzeby kobiecości i mówienia o niej – mówiła Marta Bednarek, która w Fundacji Rak'n'Roll zajmuje się zagadnieniami prawnymi i administracyjnymi oraz prowadzi szkolenia z profilaktyki nowotworowej. – Magda była piękną kobietą nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie, która, jak mówiła, wielokrotnie doświadczyła utraty kobiecości i nie chciała, żeby czuła się tak jakakolwiek inna kobieta. Choroba nowotworowa bardzo dużo zmienia i bardzo wiele potrafi odebrać. Ale nie musi tak być – zaznaczyła. 


Posłuchaj

53:41
Odzyskać kobiecość i odwagę. Fundacje, które zmieniają życie ludzi z nowotworem (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Odkryć siebie na nowo

Fundacja Rak'n'Roll wspiera zmagające się z nowotworami kobiety w walce o swoją kobiecość, aby mogły poczuć, że zachwycają swoim wyglądem pomimo ograniczeń i niedogodności związanych z leczeniem. A świadomość swojego pięknego wyglądu może zdziałać cuda. 

– To może być czas, w którym odkryjemy siebie na nowo. Możemy brać udział w różnego rodzaju warsztatach, korzystać z pomocy organizacji takich jak nasza i odkrywać w sobie kobiecość zupełnie inną niż przed chorobą – dodała Marta Bednarek. Jedną z takich form pomocy jest akcja "Daj Włos", w ramach której fundacja oferuje dobrej jakości peruki wykonane z naturalnych lub syntetycznych włosów. 

Podopieczni Fundacji Rak’n’Roll potrzebują Twojego wsparcia / Spot kampanii 1%/Fundacja Rak'n'Roll

Nie ma rzeczy niemożliwych

Fundacje takie jak Rak'n'Roll i Pokonaj Raka pokazują też, że nawet w chorobie można realizować swoje marzenia i pasje. Dowodzą, że rak to nie wyrok, że można go pokonać i wrócić do normalnego życia. Przykładem jest inicjatywa "Loty z Mistrzami", o której opowiedziała prezes drugiej z wymienionych wyżej fundacji Katarzyna Gulczyńska.

– Stanęliśmy przed faktem, że jakiekolwiek grupowe spotkania i aktywności będą niemożliwe. Do głowy przyszedł nam pomysł o zrobieniu akcji, w której bierze udział tylko jedna osoba, ale za to w towarzystwie mistrza świata danej dyscypliny – wspominała w "Czasie niezwykłym".


Na krawędzi życia

Pierwszy lot odbył się z mistrzem świata Wojtkiem Bógdałem (potrójnym indywidualnym mistrzem świata, podwójnym mistrzem Europy i pięciokrotnym mistrzem Polski w locie na motoparolotni – przyp. red.). – Taki lot jest dla nas bardzo symboliczny, dlatego że w chorobie nowotworowej cały czas stoimy na krawędzi życia i to od naszej psychiki zależy, w którym kierunku pójdziemy i czy wybierzemy wersję optymistyczną, czy wersję pesymistyczną – podsumowała Katarzyna Gulczyńska.

Loty z Mistrzami - Fundacja "Pokonaj raka"/Fundacja Pokonaj Raka Pomagamy Chorym na Raka

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marta Bednarek (Fundacja Rak'n'Roll), Małgorzata Ciszewska-Korona (Fundacja Rak'n'Roll), Katarzyna Gulczyńska (Fundacja Pokonaj Raka)
Data emisji: 22.03.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Polecane