Józef Poniatowski – książę, który mógł zostać królem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Józef Poniatowski – książę, który mógł zostać królem
Józef PoniatowskiFoto: Forum / Piotr Mecik

Pałac Pod Blachą, niegdyś rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego, stworzył cykl filmów opowiadających o barwnym życiu tego arystokraty z przełomu XVIII i XIX wieku. 21 marca mija rocznica objęcia przez niego funkcji naczelnego dowódcy sił zbrojnych Wielkiego Księstwa Warszawskiego.

Pałac Pod Blachą jest stosunkowo mało znanym obiektem na mapie turystycznej Warszawy, mimo że znajduje się tuż obok Zamku Królewskiego. Pochodzi z XVIII wieku, a jego najsławniejszym lokatorem był książę Józef Poniatowski, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W okresie rozkwitu pałac zamieszkiwało ok. 30 osób, a pieczę nad wszystkim trzymała Henrietta de Vauban, przyjaciółka i kochanka księcia Poniatowskiego. Wśród gości, którzy przewinęli się przez to centrum życia towarzyskiego Warszawy, był cesarz Napoleon, wiele koronowanych głów i liczni przedstawiciele ówczesnej arystokracji.


Posłuchaj

48:00
Książę Józef Poniatowski, teatr i blues (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Książę Józef lubił rozrywkowe życie, miał do dyspozycji kilkanaście rumaków oraz całą kolekcję powozów, którymi pędził po ulicach Warszawy, powodując omdlenia co wrażliwszych dam. Był jednak również odpowiedzialnym urzędnikiem państwowym – pełnił rolę ministra wojny w Wielkim Księstwie Warszawskim, a 21 marca 1809 roku został mianowany naczelnym dowódcą sił zbrojnych państwa.

– Trzeba przyznać, że w tej roli spisał się znakomicie. Ta odpowiedzialna funkcja została mu powierzona w trudnym momencie, państwo było przetrzebione wojnami, złupione, w złym stanie gospodarczym, a mimo to potrafił niesamowicie zmobilizować całe społeczeństwo, a także zgromadzić naprawdę poważną armię – mówi Mariusz Klarecki, kurator Pałacu Pod Blachą.

"Książę, który mógł zostać królem", źródło: YouTube / Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

"Książę, który mógł zostać królem" – to tytuł 5-odcinkowego cyklu, opowiadającego o życiu Józefa Poniatowskiego na tle pałacowych wnętrz. Można go obejrzeć na stronie internetowej oraz na facebookowym profilu Pałacu.

"

Dzisiaj rocznica objęcia przez Księcia Józefa Poniatowskiego funkcji Naczelnego Wodza Armii Księstwa Warszawskiego. Z...

Opublikowany przez Annę Popek Niedziela, 21 marca 2021

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji kolejny gość audycji, Grzegorz Kempinsky, opowiedział osobistą historię dowodzącą, że teatr może realnie zmienić życie. Anna Popek rozmawiała też z Andrzejem Matysikiem, wydawcą kwartalnika "Twój blues", o corocznym plebiscycie na najlepszych bluesowych artystów, organizowanym przez ten magazyn, wydanej niedawno książce oraz o tym, dlaczego ten gatunek muzyczny jest tak bardzo popularny na Śląsku.

Gospodyni "Leniwego przedpołudnia" zaprosiła również na zaplanowane na 23 marca spotkanie online z Zamku Królewskiego. Jego tematem będzie wystawa obrazów "Arcydzieła z Watykanu", organizowana z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Goście: Mariusz Klarecki (kurator Pałacu Pod Blachą), Grzegorz Kempinsky (reżyser, scenarzysta i tłumacz), Andrzej Matysik (wydawca kwartalnika "Twój blues")
Data emisji: 21.03.2021
Godzina emisji: 11.08

kc


Polecane