Oscary po nowemu. Co się zmieniło?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oscary po nowemu. Co się zmieniło?
Statuetka Oscara. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Z powodu pandemii gala oscarowa, najważniejsze – a przynajmniej najsławniejsze i najbardziej reklamowane – coroczne wydarzenie w świecie filmu, została przesunięta o sześć tygodni. W efekcie ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się dopiero 25 kwietnia. I to nie jest jedyna zmiana...


Jane Fonda _ Shutterstock.jpg
Jane Fonda z nagrodą Cecila B. DeMille'a

Akademia Filmowa zdecydowała się na dwie ważne zmiany: pierwszą jest wydłużenie terminu premiery dla filmów chcących ubiegać się o Oscara, która kiedyś wypadała z końcem roku. Drugą – rezygnacja z wymogu premiery kinowej: obecnie film może być pokazywany jedynie w streamingu.


Posłuchaj

4:43
Oscary się zmieniają (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W czasach koronawirusa wszystkie tego typu wielkie gale zostały podporządkowane pandemicznym wymogom. – Na pewno od strony zawodowej będzie to impreza zorganizowana jak najlepiej – zapewnia Zbigniew Banaś, wykładowca sztuki filmowej na prestiżowym chicagowskim uniwersytecie Loyola. – Rozrzucenie wszystkich osób nominowanych po całym świecie, podobnie jak i mnogość kategorii stwarzają pewien problem. Ciekawe, jak z niego organizatorzy wybrną – zastanawia się.

Otwieranie się Akademii Filmowej na nowych członków z całego świata, powoduje, że Oscary stają się imprezą naprawdę międzynarodową. To zarazem znak dla twórców z każdego zakątka Ziemi, także z Polski, że warto robić historie osobiste w które wierzą. I we własnym języku. Nie trzeba już na siłę tworzyć po angielsku, aby zawojować światowy rynek.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 20.03.2021
Godziny emisji: 07.20

pr

Polecane