Heavymetalowe korepetycje z ekonomią w tle

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Heavymetalowe korepetycje z ekonomią w tle
Bruce Dickinson - heavymetalowy biznesmenFoto: Forum / TT newsagency / Claudio Bresciani

Jakie korzyści wynikają z połączenia grania na gitarze z pisaniem o gospodarce – wyjaśnia Sebastian Stodolak, dziennikarz ekonomiczny i członek zespołu Scream Maker. Przy okazji udziela gospodarzowi audycji szybkiej lekcji heavy metalu dla początkujących.

– Polski heavy metal to jest nisza, z pewnymi wyjątkami. Są zespoły, które podają swój przekaz w kabaretowym sosie i dzięki temu zdobywają szerszą publiczność. To jest komercyjna część tego rynku, cała reszta jest niekomercyjna. Nie mówię tu o takich zespołach, jak Behemoth, czy Vader, bo to nie jest heavy metal sensu stricte, tylko black albo death. To jest inna para kaloszy – tak Sebastian Stodolak rozpoczął wykład wprowadzający Redbada Klynstra-Komarnickiego w tajniki muzyki heavymetalowej.

– Kategoria muzyki metalowej jest bardzo szeroka, wywodzi się jeszcze od Black Sabbath, a niektórzy upatrują początków nawet w twórczości Led Zeppelin. Ściśle rozumiany heavy metal powinien być kojarzony raczej z muzyką melodyjną i nie tak ciężką, żeby odstraszać babcie i ciocie – kontynuował gość "Trzech gramów Redbada".


Posłuchaj

50:05
Heavy metal i ekonomia (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Stodolak jest wokalistą grupy Scream Maker, hołdującej tradycjom klasycznego heavy metalu, spod znaku Iron Maiden, Judas Priest oraz Scorpions. Dołączył do zespołu jeszcze jako student filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, kiedy to zwrócił uwagę na swoje umiejętności śpiewając… w klubie karaoke. Na chleb zarabia jednak jako dziennikarz ekonomiczny "Dziennika Gazety Prawnej".

– Obie te działalności są kreatywne, można nimi rotować. Przez chwilę zajmuję się pisaniem artykułu, a potem biorę gitarę do ręki i wtedy mózg odpoczywa. To jest symbioza – uważa Stodolak. – Jako dziennikarz gospodarczy mogę na przykład napisać tekst na temat Bruce'a Dickinsona, który jest wokalistą Iron Maiden, a przy tym szefem czarterowych linii lotniczych. Mogę sobie porozmawiać z nim profesjonalnie o biznesie, a przy okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i spróbować wkręcić się na tzw. support.

Scorpions – "Children of the Revolution", źródło: YouTube / Scorpions

Panowie rozmawiali też m.in. o kondycji branży muzycznej w czasach pandemii i o tym, czy po jej ustąpieniu rynek koncertowy wróci do dawnej świetności.

Lista utworów:

 1. David Bowie – "Heroes"
 2. Iron Maiden – "The Trooper"
 3. Scorpions – "Children of the Revolution"
 4. Scream Maker – "When Our Fight Is Over"
 5. Turbo – "Noc już woła"
 6. Rammstein – "Auslander"
 7. Dirty Track – "Cienie na ścianie"
 8. Oberschlesien – "Robot"

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 11.06

kc

Polecane