"Nie możemy zapomnieć o sytuacji społeczno-gospodarczej". Paweł Mucha o Nowym Ładzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie możemy zapomnieć o sytuacji społeczno-gospodarczej". Paweł Mucha o Nowym Ładzie
Śniadanie w Trójce, 20 marca 2021Foto: Screen/Yotube Polskiego Radia

– To nie jest tak, że my – skupiając się na kwestiach zdrowotnych – możemy zapomnieć o sytuacji społeczno-gospodarczej. Chcemy, żeby realizacja Nowego Polskiego Ładu przekładała się na poziom życia Polaków, na zwiększanie dobrobytu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi audycji byli także: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) i Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica).

Na "Śniadanie w Trójce" zaprasza Beata Michniewicz.

Jak zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, zaplanowana na sobotę 20 marca prezentacja Nowego Ładu nie odbędzie się. Została ona przełożona, bo – jak przekonywał szef polskiego rządu – "dzisiaj nie ma ważniejszej sprawy niż przeznaczenie 100 procent czasu rządzących na ratowanie zdrowia i życia ludzi".

1200 (1).jpg
Prezentacja Nowego Ładu przełożona. Premier: dziś nie ma ważniejszej sprawy niż ratowanie życia

Jarosław Sellin podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość zamierzało dziś zaprezentować Nowy Ład. – Ale skoro wprowadzamy lockdown i walczymy o to, żeby było jak najwięcej medyków i łóżek, to obecnie ten nasz projekt ludzi mniej interesuje – powiedział wiceminister.

Najczęściej czytane

Dodał, że Nowy Ład pokazuje, co obóz rządzący chce zrobić "w sytuacji już po pandemii, kiedy to nieszczęście się od nas oddali".

– Chodzi o to jak – z relatywnie dobrego punktu wyjścia w porównaniu z innymi krajami europejskimi – ruszyć mocno do przodu. Cieszy mnie napięcie wokół nowego ładu, bo widać wyraźnie, że wśród tej mizerii programowej ugrupowań opozycyjnych jest bardzo duże oczekiwanie co do tego, żeby poznać, co my planujemy i się do tego ustosunkować – podsumował Jarosław Sellin.

"Od samego początku chybiony i nieuczciwy"

Zdaniem Izabeli Leszczyny "Nowy Ład to projekt od samego początku chybiony i bardzo nieuczciwy, co potwierdził pan minister Sellin".

Posłuchaj

50:05
Jarosław Sellin, Izabela Leszczyna, Paweł Mucha i Anna Maria Żukowska o Nowym Ładzie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Anna Maria Żukowska z kolei podkreśliła, że "chciałaby się dowiedzieć od rządu, jakie ma plany na wydanie potężnych środków, które do nas trafią z Unii Europejskiej". – Czy rząd zamierza je wydawać w jakiś sposób usystematyzowany, czy nie? My też odwołaliśmy swoje wydarzenie polityczne ze względu na obostrzenia. Mam nadzieję, że złagodnieją one po świętach – dodała.

"Wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju"

Paweł Mucha z kolei zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda "czekał na prezentację Nowego Polskiego Ładu". – Z jednej strony mamy kontekst zdrowia i życia Polaków i wyzwania związane z przebiegiem pandemii i ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Z drugiej strony mamy kontekst gospodarczy, kontekst społeczny – powiedział prezydencki minister.

mid-21318118 (1).jpg
Przełożenie prezentacji Nowego Ładu. Mariusz Błaszczak: rząd koncentruje się na walce z pandemią

– Chcielibyśmy, żeby Polska jak najszybciej wróciła na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Pan prezydent bardzo pozytywie ocenia rozwiązania, które są zawarte w Nowym Polskim Ładzie i chciałby, żeby on możliwie szybko został zaprezentowany, ale także został poddany szerokim konsultacjom z ekspertami – zaznaczył Paweł Mucha.

Według niego kwestie gospodarcze są dziś niezwykle istotne. – To nie jest tak, że my – skupiając się na kwestiach zdrowotnych – możemy zapomnieć o sytuacji społeczno-gospodarczej. Chcemy, żeby realizacja Nowego Polskiego Ładu przekładała się na poziom życia Polaków, na zwiększanie dobrobytu. Mamy sukcesy, jeśli chodzi o prowadzenie polityki gospodarczej. Nie wszystkie miejsca pracy udało się uratować, ale udało się uratować ich miliony. Polska gospodarka radzi sobie dobrze. Musimy zrobić nowe otwarcie, jeśli chodzi o kolejne wyzwania w tym zakresie – podkreślił.

"Śniadanie w Trójce" to audycja publicystyczna podsumowująca najważniejsze wydarzenia tygodnia. Jest transmitowana online. Stream jest dostępny na Facebooku Trójki, Twitterze Trójkikanale YouTube Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia i w portalu PolskieRadio24.pl

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jarosław Sellin (PiS), Izabela Leszczyna (KO), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica)
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 9.08

bartos

Polecane