Jean Genet. Zło w pięknym opakowaniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jean Genet. Zło w pięknym opakowaniu
Jean GenetFoto: Henri Cartier-Bresson © Fondation Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos / Forum

Talent jest rzeczą nieprzewidywalną: właściwie nigdy nie wiadomo kiedy i w jaki sposób się objawi. Przykładów na to są tysiące, a nawet i więcej. Nieraz właśnie więzienie okazywało się miejscem w tym kontekście błogosławionym.


Szekspir free 1200.jpg
William Sz., twórca pandemiczny?

W roku 1937 na Śląsku pojawił się młody Francuz, który szybko zdobył pewną popularność: możliwość porozmawiania w języku wtedy prawdziwie międzynarodowym – angielski zaczął dominować dopiero po wojnie – była nie do przecenienia. Jednak wkrótce okazało się, że mężczyzna może i jest lokalną atrakcją towarzyską, ale po pierwsze nie wiadomo, gdzie (i z kim) sypia, poza tym kradnie. Nazywał się Jean Genet.


Posłuchaj

2:55
Jean Genet (Trójkowy detektyw)
+
Dodaj do playlisty
+

Wkrótce mężczyzna został wydalony z Polski i powrócił do ojczystej Francji, gdzie szybko trafił do więzienia za dezercję z Legii Cudzoziemskiej, a także za kolejne kradzieże. Jako wielokrotnemu recydywiście groziło mu dożywocie. I, jak głosi legenda, którą zresztą sam podtrzymywał, właśnie w więzieniu zaczął pisać, choć z tego co wiadomo, dużą część swojego literackiego debiutu stworzył wcześniej.

Rear Window – The Portrait Of Jean Genet/YouTube The World Today With Tariq Ali


Wydana zza krat w 1942 roku własnym sumptem – wielce jednak prawdopodobne, że za ukradzione wcześniej pieniądze – powieść "Matka Boska Kwietna" zrobiła takie wrażenie na francuskich intelektualistach, że zaczęli walczyć o uwolnienie Geneta. W końcu odnieśli sukces i w roku 1944 został zwolniony z więzienia, a po pięciu latach ostatecznie ułaskawiony.

Jean Genet, une vie de transgression – #CulturePrime/YoyTube France Culture


Napisane przez niego później jednoaktówki ("Ścisły nadzór" i "Pokojówki"), dramaty (m.in. "Balkon" "Murzyni", "Parawany") i powieści (m.in. "Jeniec miłości") zapewniły mu miejsce wśród najważniejszych twórców XX w.


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 12.19

pr

Polecane