Szczepionki przeciw Covid-19

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczepionki przeciw Covid-19
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Rosyjska gra szczepionkowa w Unii Europejską –pod takim hasłem Polskie Radio SA  przeprowadziło Debatę Europejską w ramach Euranetu Plus.

Posłuchaj

Szczepionki przeciw Covid-19
+
Dodaj do playlisty
+

Rosyjska gra szczepionkowa w UE"  to temat Debaty Europejskiej zorganizowanej w ramach Euranetu Plus przez Polskie Radio SA.  W debacie wzięły udział  Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, dr Agnieszka Legucka, ekspertka ds. Rosji z z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Marta Kowalska z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. Debatę poprowadziła Magdalena Skajewska z Polskiego Radia. Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych stwierdziła, że rosyjska gra szczepionkowa w UE to dowód na to jak bardzo Europa jest podzielona. Zainteresowanie między innymi szczepionką rosyjską przeciw Covid-19  bierze się stąd, że kontrakty podpisane przez KE, w dobrej wierze, aby zapewnić równy dostęp obywatelom UE do szczepionek, a to jest 440 milionów ludzi – ten wspólny zakup udał się tylko na papierze. W praktyce okazało się, że z dostawami są problemy. Na dodatek system dystrybucji szczepionek zależy od samych państw UE – a tu są różne rozwiązania. W momencie, kiedy szczepionek brakuje zaczyna się zainteresowanie innymi szczepionkami takimi jak rosyjski Sputnik V. Marta Kowalska z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji powiedziała, że konkretne działania dezinformacyjne Rosji wobec UE to podważanie wartości szczepionek używanych obecnie we Wspólnocie. Dr Agnieszka Legucka, ekspertka ds. Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) nie ma wątpliwości, że Rosja używa swojej szczepionki do gry politycznej na terenie Unii Europejskiej.

W audycji także relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli na temat szczepionki brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca.  Szczepionka AstraZeneca  to bezpieczna i efektywna szczepionka – powiedziała szefowa EMA Emer Cooke na specjalnej konferencji prasowej w Brukseli. Cooke mówiła, że "szczepionka nie jest w żaden sposób powiązana ze zwiększeniem liczby przypadków zakrzepowych" i "korzyści ze szczepionki zdecydowanie przeważają nad ryzykiem". Powiedziała też, że to jest wniosek naukowy.

W audycji także Europejski Przegląd Prasy przygotowany przez Jakuba Witkowskiego.

Tytuł audycji: Euranet Plus – Bardzo wazny problem europejski
Prowadzi: Michał Żakowski, Wiktor Legowicz, Jakub Witkowski, Beata Płomecka, Elżbieta Korczyńska-Jordan
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 17:35

pobierz audycję

Pobierz licencję


Polecane