Stare zdjęcia jak żywe. Nowa aplikacja zyskuje popularność w sieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stare zdjęcia jak żywe. Nowa aplikacja zyskuje popularność w sieci
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Kopernik, Skłodowska-Curie i Einstein jak żywi. Na portalach społecznościowych można zauważyć coraz więcej "ożywionych" zdjęć zmarłych postaci. Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji i aplikacji, którą z łatwością można pobrać na telefony komórkowe. Czy korzystanie z tego typu programów jest bezpieczne dla naszych danych? 

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jet w wielu działaniach. Jedną z nich jest cieszące się dużą popularnością "ożywianie" starych zdjęć. Dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów osoby uwiecznione na fotografiach wykonują ruchy łudząco podobne do prawdziwych. Czy fenomen aplikacji przekłada się na bezpieczeństwo danych użytkowników? 


Posłuchaj

2:56
Aplikacja, która ożywia zdjęcia (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ai-Da robot artysta sztuczna inteligencja, FORUM 1200.jpg
Sztuczna inteligencja zastąpi artystów? Wystawa prac stworzonych przez robota

Zasługi sztucznej inteligencji 

 – Aplikacja bazuje na technologii deep fake, którą rozumieć można jako powrót do przeszłości za pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji. Program wykorzystuje wiedzę o pracy ludzkich mięśni. Nakłada na siebie te informacje i sprawia, że postaci widoczne na udostępnionych w aplikacji fotografiach, wykonują naturalne i płynne ruchy – wyjaśnia dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Zaspokajanie potrzeb

Skąd taka popularność aplikacji? – Żyjemy w przekonaniu, że przeszłość była ciekawsza i bardziej barwna. Budujemy na niej swoją tożsamość. Gdy udaje nam się ją ożywić, w wielu z nas rodzi się poczucie więzi i korzeni. Dla ludzi ważne jest, by móc spojrzeć w twarz pradziadkowi, który w dodatku jeszcze się do nich uśmiechnie. To ważny element, który buduje relację z tym, co minęło – wyjaśnia Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Deep nostalgia: Old photos come to life using artificial intelligence / GlobalNews

Co następne? 

– Aplikacja to kolejny krok do nowych możliwości. Potencjał sztucznej inteligencji jest ogromny. Z jej użyciem możemy generować wypowiedzi osób nieżyjących, co może znaleźć zastosowanie m.in. w kinematografii, np. w sytuacji, gdy producenci serialu będą potrzebowali kontynuować wątek postaci, której odtwórca niedawno zmarł. Dostaliśmy kiedyś zapytanie, czy możemy wygenerować wypowiedź Piłsudskiego, która faktycznie miała miejsce, ale nigdy nie została zarejestrowana. Sztuczna inteligencja to przyszłość – opowiada prof. Bartosz Ziółko z firmy Techmo.

Bezpieczeństwo danych

Mimo zachwytu użytkowników nad możliwościami aplikacji należy zastanowić się, czy przekazywane jej dane są bezpieczne. – Ważne, żeby przenieść plik do osobnego folderu tak, by aplikacja nie miała dostępu do innych naszych zdjęć, np. z wakacji. Jeśli zezwolimy na dostęp do wszystkich danych, może okazać się, że program ingeruje w naszą prywatność – ostrzega dr Kawecki. 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 14.46

zch

Polecane