Jak starzeją się emotikony? Które z nich uznawane są za passé?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak starzeją się emotikony? Które z nich uznawane są za passé?
Emotikony. Grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock

Emotikony to buźki, które pomagają trafnie i w skrócie wyrażać emocje. Codziennie, bez względu na wiek, używa ich większość osób korzystających z komunikatorów. Symboli wciąż przybywa, są jednak takie, które zdaniem młodych użytkowników zaczynają się starzeć. Jak zakończy się ten mały międzypokoleniowy spór?

Posłuchaj

4:13
Emotikony. Czy są passé? (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Emotikony do lamusa

– Młodzi twierdzą, że posługiwanie się akurat tą emotikoną, jest bardzo passé. Wielu z nich zauważyło, że ich rodzice, czy nawet dziadkowie używają jej nagminnie. Często nawet w co drugiej wiadomości. Stwierdzili, że chcą być inni i znajdą takie emotikony, które jeszcze lepiej wyrażą ich emocje  mówi Magdalena Dudek z firmy informatycznej Infobip.

Emotikony pozwalają wyrażać emocje w wielu komunikatorach. Emotikony pozwalają wyrażać emocje w wielu komunikatorach. / Shutterstock

Nielubiana emocja

– Paradoksalnie ta emotikonka padła ofiarą swojej popularności. Jeśli coś jest nadużywane, to się dezaktualizuje – zaznacza dr Piotr Jakubowski, kulturoznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Swojego czasu właśnie ta buźka cieszyła się największą popularnością. Czas jej świetności przypadał między 2010 a 2014 rokiem. W 2015 Słownik Oksfordzki nadał jej tytuł "Słowa Roku". Wszystko dlatego, że była używana w ponad czterdziestu procentach publikowanych postów – uściśla Dudek. 

Płacząca ze śmiechu buźka, budzi kontrowersje wśród młodych użytkowników. Płacząca ze śmiechu buźka budzi kontrowersje wśród młodych użytkowników. / Shutterstock

– Problemem tej konkretnej emotikony jest ambiwalentność uczuć, które przedstawia. Wiele osób racjonalizowało sobie te emocje jako popłakanie się ze śmiechu. Niestety często zdarzało się, że ze względu na łzy była ona publikowana jako komentarz do tragicznych wydarzeń – wyjaśnia dr Jakubowski. 

Co w zamian?

– Często używa się skrótu "LOL", co oznacza "śmieję się głośno". Modna jest także czaszka, która symbolizuje utarte "umrzeć ze śmiechu" – mówi kulturoznawca.

 Historia Emoji / Android.com.pl

Szacuje się, że pierwszy raz emotikona uśmiechniętej buźki została użyta w 1982 roku, wraz z wysłaniem pierwszego SMS-a. Jej historia jest jednak znacznie dłuższa. Uśmiech zapisywany jako ":-)"  pojawił się już w XVII wieku za sprawą brytyjskiego poety, Roberta Herricka.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 12.32

zch

Polecane