Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen
Wisława Szymborska w 1996 roku, w którym otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literaturyFoto: Forum/FLT-PICA

Spitsbergen – ta kraina, poza śniegiem i lodem, kryje coś jeszcze. To Światowe Archiwum Arktyczne zwane też Biblioteką Końca Świata. Miejsce, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty świata, w tym manuskrypty z biblioteki watykańskiej oraz reprodukcje obrazów twórców takich jak Rembrandt i Munk. 8 kwietnia dołączy do nich nasza noblistka Wisława Szymborska.


Posłuchaj

3:18
Twórczość Wisławy Szymborskiej pod lodami Arktyki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Biblioteka Końca Świata (ang. Doomsday Library) w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie powstała prawie 4 lata temu jako kolejny miejsce po istniejącym od 2008 roku w tym samym miejscu Globalnym Banku Nasion, gdzie ludzkość składać będzie swe najcenniejsze skarby. – Pomyśleliśmy, że skoro dla potomnych można zachować nasiona roślin z całego świata, dlaczego nie zrobić tego z danymi? – mówił telewizji NBC jeden z twórców zbioru Rune Bjerkestrand.

Budynek Światowego Archiwum Arktycznego na Spitsbergenie Foto: shutterstock.com/ginger_polina_bublik Budynek Światowego Archiwum Arktycznego na Spitsbergenie Foto: shutterstock.com/ginger_polina_bublik

Poezja w postaci binarnej

Globalny Bank Roślin powstał w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, czyli części skorupy ziemskiej, w której niezależnie od pory roku trwale utrzymuje się temperatura poniżej punktu zamarzania wody. Twórczość poetki zostanie tam zmagazynowana, zapisana na nośniku cyfrowym tak, by przetrwać 500 lat. Jak to możliwe?

szymborska eastnews 1200.jpg
Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Zapisujemy dane w postaci binarnej, czyli malutkich kwadracików o różnych stopniach szarości. W ten sposób na światłoczułym nośniku zapisane jest coś w rodzaju bardzo gęstego kodu QR. To innowacyjny sposób kodowania danych do zapisu archiwalnego – wyjaśnia Jędrzej Sabliński, specjalista od cyfryzacji i archiwizacji. – Tutaj kultura wychodzi na pierwszy plan, aczkolwiek zachowane są też kody źródłowe GitHub, a więc mamy do czynienia z szerszym spektrum – dodaje.

"Najdłuższy dzień życia" na Spitsbergenie/UMK Tv

Pamięć naszego społeczeństwa

W Polsce funkcję podobną do Biblioteki Końca Świata spełnia Narodowe Archiwum Cyfrowe. Można znaleźć w nim 15 mln zdjęć (zwłaszcza z okresu PRL) oraz 40 tys. nagrań dźwiękowych. – Tutaj znajdziemy wszystkie zdjęcia, nagrania, przeróżne dokumenty z tamtych czasów, które tak naprawdę są pamięcią naszego społeczeństwa, dziejów Polaków – podkreśliła szefowa NAC Malwina Rozwadowska.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 17.03.2021
Godzina emisji: 13.38

kr

Polecane