Słoneczne stoki Sandomierza. Polskie winnice przeżywają swój renesans

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słoneczne stoki Sandomierza. Polskie winnice przeżywają swój renesans
Zdjęcie ilustracyjne Foto: JillWellington /Pixabay.com

Tradycję winiarską można poznać również w Polce. Dominikanie zapraszają chętnych do renesansowej piwnicy klasztornej, w której od wieków przechowywano wytwarzane w Sandomierzu trunki. Bracia zapewniają, że zwiedzający będą mogli liczyć na degustację w otoczeniu niezwykłych zabytków.

Uprawom winorośli w rejonie Sandomierza sprzyja mikroklimat: długi okres wegetacyjny, nasłonecznione stoki i lessowa gleba. Winiarstwo zapoczątkowali na tych ziemiach ojcowie dominikanie. – Pierwsi zakonnicy pojawili się tutaj w XIII wieku. Założyli winnicę, by móc wytwarzać wino mszalne na cele liturgiczne. Bardzo szybko, bo po dwunastu latach, książę wydał zezwolenie na produkcję i handel trunkiem – opowiada Ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru dominikanów w Sandomierzu.


Posłuchaj

3:48
Renesans polskich winnic. (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Winnica w otoczeniu zabytków  

Obecnie w Polsce funkcjonuje kilka winnic. Wiele z nich posiada coraz bardziej szlachetne szczepy owoców. Podobnie jest w Sandomierzu. – Tego wina jest niewiele. Z tego powodu jest ono bardziej cenne. W kościele, do mszy, używamy zwykłego wina mszalnego. To wytworzone przez nas można kupić, i posmakować go, np. na terenie winnicy. W otoczeniu historii i zabytków degustacja nabiera innego wymiaru – przekonuje. – Dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego remontujemy naszą renesansową piwnicę. Niegdyś składowano w niej cenne wina. Dziś chcemy wrócić do tej tradycji i zaprosić chętnych na degustację w jej historycznych murach. Prace trwają już od trzech lat. Piwnicę planujemy oddać do użytku w nadchodzącym sezonie – dodał ojciec Lisak.

I niech będzie z tego wino! - Odcinek 1 - Winnica Św. Jakuba 16/04/2019 / Winnice Polskie

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Grażyna Szlęzak-Wójcik (Radio Kielce)
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 12.33

zch

Polecane