Gniezno czy Poznań? Spór o tytuł najstarszej stolicy Polski
2021-03-16, 15:03 | aktualizacja 2021-03-17, 09:03
Kilka dni temu przy drodze wjazdowej do Gniezna od strony Poznania pojawiły się tablice z napisem "Gniezno. Pierwsza stolica Polski". Na reakcję Poznania, miasta, które od lat zabiega o prawa do tego tytułu, nie trzeba było długo czekać. Kto ma rację w tym sporze?
Przez Poznań płynie większa rzeka, a Ostrów Tumski był dogodną do obrony wyspą. To fakty nie bez znaczenia, gdy mówimy o dawnych, niespokojnych czasach. To właśnie w Poznaniu archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz prowadziła wykopaliska świadczące o tym, że to Poznań był pierwszą stolicą kraju.
Posłuchaj
– Ten gród był wyjątkowo dobrze położony. Warta była drogą komunikacyjną, ówczesną autostradą. Dzięki niej można się było połączyć z Odrą i wpłynąć do Bałtyku, który był wielkim rynkiem wymiany dóbr, m.in. srebra arabskiego. Ono wzbogacało księcia, pozwalało mu opłacić ludzi, którzy byli mu potrzebni – wojów – czy dać posag córkom – wylicza archeolog. To w Poznaniu miał miejsce chrzest Mieszka I, tu zbudowano pierwszą kaplicę, co świadczy o znaczeniu grodu. Jak dodaje prof. Hanna Kóčka-Krenz, za czasów pierwszego władcy Polski Poznań był miastem bardzo rozległym, Gniezno takiej rozbudowy doczekało się dopiero w czasach jego syna, Bolesława Chrobrego.
Spór między miastami trwa od lat. Jak oceniają niektórzy, Poznań stara się wykorzystać w nim swoją pozycję jako miasta obecnie większego, a co za tym idzie dysponującego większymi środkami finansowymi na promocję.
Posłuchaj
Jednak jak zauważa archeolog z gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego Tomasz Sawicki, Gniezno dysponuje trudnymi do zignorowania źródłami historycznymi. – Zarówno w kronikach Galla Anonima, jak i Thietmara mówi się o "państwie gnieźnieńskim", tak samo na monecie z okazji zjazdu w 1000 roku. Dlaczego zjazd się odbywa w Gnieźnie? Bo tu znajduje się relikwia św. Wojciecha, ale to nie jedyny wyróżnik – zaznacza.
Jak przypomina Włodzimierz Łęcki, były wojewoda poznański i aktywny działacz na rzecz Szlaku Piastowskiego, w XI wieku nie było w państwie Polan stolicy w dzisiejszym rozumieniu miasta, w którym znajdują się ministerstwa czy pracują główni urzędnicy.
Historical Top/Wszystkie stolice Polski - historia stolic Polski sprzed Mieszka I do dziś
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorzy materiałów dodatkowych: Rafał Muniak, Jacek Butlewski
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 15.39, 15.48
gs