Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy
Sowa jarzębata Foto: Shutterstock.com/Cecilie Bergan Stuedal

– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.


kot głaskać felinoterapia _  Shutterstock 1200.jpg
Kot terapeutą? Felinoterapia przynosi efekty u wielu chorych

Od dwóch miesięcy niekwestionowaną gwiazdą internetu jest przybysz z Północy, który zadomowił się w okolicach Olsztyna. Miłośnicy ptaków jadą po kilka godzin w jedną stronę, aby zobaczyć sowę. Jak mówią bohaterowie reportażu, ilość czasu, który trzeba poświęcić, żeby móc zobaczyć takiego ptaka, nie jest istotna.


Posłuchaj

9:56
Nie tylko pasjonaci obserwują sowę jarzębatą. Co sprawiło, że ptak przyleciał do Polski? (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To druga w XXI wieku możliwość zaobserwowania sowy jarzębatej na Warmii i Mazurach. Poprzednią szansę mieszkańcy tego regionu i pasjonaci ptaków mieli w 2013 roku. – Tak jak sowa, która znajduje się na obrzeżach Olsztyna, tamta również nie była zbyt płochliwa, przylatywała do robotników leśnych – opowiada Marian Szymkiewicz, kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie.

O sowie jarzębatej – "celebrytce", która ogniskuje uwagę miłośników przyrody z całego kraju – opowiadali fotografujący miłośnicy przyrody: Piotr Czułowski, Andrzej Tetych oraz anonimowi ornitolodzy i obserwatorzy tego ptaka.

Andrzej Grabowski/Przyroda Warmii. Sowa jarzębata z Olsztyna

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Celebrytka"
Autor reportażu: Robert Lesiński (Radio Olsztyn)
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 17.43

gs

Polecane