Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie
Satelita StarlinkFoto: Shutterstock

Wyobrażenia o internecie, dostępnym w każdym, nawet najbardziej odludnym zakątku świata, mogą stać się rzeczywistością. Rozpoczął się wyścig telekomunikacyjny w kosmosie. Elon Musk zamierza wysłać na orbitę tysiące satelitów wielkości autobusu. Ich zdaniem będzie dostarczenie internetu na Ziemię. Czy mamy do czynienia z rewolucją? 

Plan podboju przestrzeni kosmicznej zaczyna stawać się rzeczywistością. Elon Musk, ekscentryk, wizjoner, człowiek o ogromnym wpływie na świat, planuje w tym roku zorganizować pierwszy w historii turystyczny lot w kosmos. Poza tym chce organizować wycieczki na Księżyc i Marsa. Do tego dochodzi plan szerzenia internetu oraz rozwijający się w nim Bitcoin – wirtualna waluta nabywana za realne miliony.


Posłuchaj

53:14
Kosmiczny wyścig. Elon Musk na prowadzeniu? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mars łazik 280x280.jpg
Po co nam badanie Marsa?

Kosmiczna sieć 

Proces szerzenia internetu z orbity to projekt za miliardy dolarów. W grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim kierowanie najważniejszym procesem cywilizacyjnym w dziejach człowieka.

– Gdy spojrzeć na loty satelitów na orbitę, ponad pięćset kilometrów nad nasze głowy, wygląda on jak piękny sznur pereł, które na nitce ciągnięte są w niebo. Tam siadają na orbicie i tworzą cichą rewolucję, która polega na tym, że człowiek zyska zupełnie nowy rodzaj sieci. Teraz, by połączyć się z internetem, potrzebujemy anten i nadajników. Zarządzają nimi światowe korporacje. Gdy projekt dojdzie do skutku, satelity sprawią, że Elon Musk będzie miał świat na swojej dłoni. Oczyma wyobraźni widzę dantejskie sceny, które będą działy się w krajach objętych cenzurą. Ważnym zagadnieniem jest także polityka internetu. To narzędzie cyfrowej walki o władzę – mówił dr Grzegorz Lewicki, filozof, publicysta, założyciel Global Future Studies.

Lot satelit na orbitę / STARLINK satellites train seen from earth - SpaceX Elon Musk / ViralVideoLab

Przełom cywilizacyjny?

– To nie jedyny projekt, który miałby zapewnić internet we wszystkich miejscach na Ziemi. Pojawiło się wiele alternatywnych pomysłów, które nie potrzebują wysyłania satelity w kosmos. Jednym z nich są balony Google'a. Elon Musk chce sprawić, by ludzie za darmo mogli łączyć się z siecią. Jego zyskiem będzie przede wszystkim zarobienie na rozbudowanej procedurze – dodaje Jakub Kapiszewski, dziennikarz zajmujący się współczesną cywilizacją.

Nowy projekt Elona Muska - Starlink / Nauka. Lubię to

Dokumenty związane z dostarczeniem "kosmicznego internetu", wpłynęły już do amerykańskiej federalnej komisji ds. komunikacji. Na razie sieć miałaby docierać do ciężarówek, okrętów i samolotów. Na taką usługę zgodziła się już Wielka Brytania, Francja i Australia.  To ogromny postęp, tym bardziej że firma Elona Muska, SpaceX, jest mocno zaangażowana w inwestycje związane z kryptowalutą, jaką jest Bitcoin.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Michał Żakowski
Goście:
 Jakub Kapiszewski (dziennikarz zajmujący się współczesną cywilizacją), dr Grzegorz Lewicki (filozof, publicysta, założyciel Global Future Studies)
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 22.05

zch

Polecane