Zaczarowany las Szekspira przemówił głosem Nicka Cave'a

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaczarowany las Szekspira przemówił głosem Nicka Cave'a
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Brytyjczycy zapraszają w nietypową podróż do magicznego lasu Williama Szekspira. Wystarczy komputer i dostęp do internetu. Każdy możne stać się częścią projektu "Dream" opartego na kultowej komedii "Sen nocy letniej". 

"Dream" to pięćdziesiąt minut kultury w najwyższym wydaniu. Muzyka, film, animacja i gra komputerowa łączą się w projekcie w jedną całość. Podczas przygody towarzyszy nam sam Nick Cave.

– Wszystko wygląda jak film. Opowieść zaczyna się w realnym świecie. Szybko jednak otoczenie zmienia się w coś, co przypomina animację. Przedstawienie generowane jest przez silnik gry komputerowej. Pięcioro aktorów gra na żywo w studiu w Portsmouth. Dzięki technologii motion capture ich ruchy zostają przekształcone w animację – opowiada szef ds. innowacji w londyńskiej Philharmonic Orchestra. 


Posłuchaj

4:00
Las Szekspira przemówił głosem Nick'a Cave'a (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Teatr wielki opera narodowa 1200.jpg
"Burza" Szekspira – spektakl z pogranicza filmu i baletu

Połączone gatunki

Widowisko było przygotowywane od miesięcy. Niebagatelna reinterpretacja klasyki, jaką jest "Sen nocy letniej", została dostosowana do pandemicznej rzeczywistości. – Nie zabraknie dreszczyku związanego z przedstawieniami na żywo. Nigdy nie wiadomo, co się stanie. Każde przedstawienie będzie inne. Świat i historia zbudowane zostały z elementów "Snu nocy letniej". Stawiając kolejne kroki, widzowie dotrą do duchów. W zależności od tego, którego z nich odwiedzą, zobaczą las z innej perspektywy – wyjaśniał. 

Spektakularny świat

Twórcy mieli możliwość zbudowania dynamicznego, nieprzewidywalnego uniwersum, które powstało zupełnie od podstaw. – Las stworzony jest na bazie silnika gry Unreal. Fauna i fauna zostały zaprojektowane na podstawie opisów Szekspira. To autentyczny angielski las w czasie przesilenia. Wszystkie dźwięki ptaków, gałęzi i insektów brzmią tak realistycznie, jak to możliwe. To bardzo precyzyjnie stworzona historia – deklaruje dyrektor.

Experience Dream / Royal Sheakspeare Company

Mowa mistrza 

Użyta w procesie budowy świata technologia miesza się z renesansowym językiem mistrza. – Okazało się, że poezja dobrze tu pasuje. Nie byliśmy pewni, czy się uda. W przedstawieniu jest dużo oryginalnego tekstu. Uważamy, że to połączenie brzmi po prostu pięknie – zapewnia. 

Dream | Trailer / Royal Sheakspeare Company

Głos 

Pięknie brzmi również muzyka Nicka Cave'a, który wciela się w gadający, magiczny las. – Cave jest głosem, który mówi językiem Szekspira. Cudownie jest usłyszeć te słowa z ust muzyka – dodaje.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Royal Shakespeare Company, Manchester International Festival oraz Philharmonic Orchestra. Seria internetowych pokazów dostępna jest do 20 marca 2021 roku. 

 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Adam Dąbrowski
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 11.18

zch


Polecane