Samodzielny, Samorządny, Super. Pożegnanie Andrzeja Mierzwy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Samodzielny, Samorządny, Super. Pożegnanie Andrzeja Mierzwy
Andrzej Mierzwa (1962 - 2001)Foto: Cezary Filipiuk

3 marca w wieku 59 lat zmarł Andrzej Mierzwa, założyciel i wokalista punkrockowej grupy Processs. Nie bez znaczenia były trzy litery "S" na końcu nazwy zespołu, które oznaczały kolejno "Samodzielni", "Samorządni" i "Super". Pierwsze marcowe wydanie "Od punka do Franka" Radosław Okrasko w zdecydowanej większości wypełnił muzycznymi dokonaniami Andrzej Mierzwy i jego zespołu.


Posłuchaj

46:18
Punkowe wspomnienie Andrzeja Mierzwy z grupy Processs (Od punka do Franka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Processs uformował w 1984 roku w Gliwicach w składzie Andrzej Mierzwa – śpiew, "Bogi" – gitara, "Siwy" – gitara basowa, "Nawiedzony" – instrumenty perkusyjne, śpiew, "Kigen" – perkusja. Już rok później łączący w swoim brzmieniu punka, reggae i elementy nowej fali kwintet pojawił się scenie festiwalu w Jarocinie, a wkrótce w powstającym dla BBC filmie dokumentalnym o polskiej scenie rockowej zatytułowanym "Moja krew, twoja krew"

PROCESSS "Stroszek " (Wariat)/ZimaRecords


Druga połowa lat 80. była dla Processs czasem licznych zmian personalnych – z zespołu odszedł perkusista "Nawiedzony", którego zastąpił Tomek Płonka "Ołówek", a po śmierci "Siwego" gitarę basową przejął Marek Ligus. Łącznie przez Process (łącznie z Mierzwą) przewinęło się co najmniej dziesięciu muzyków.

Na koncie zespołu znalazły się dwa wydawnictwa bootlegowe "Live – MC" (1986) oraz "Demo '87 – MC" (1987). W 1988 roku Processs odbył swoje ostatnie sesje nagraniowe w studiach Polskiego Radia w Warszawie. W 1990 roku zakończył swoją działalność i reaktywował się 15 lat później. Powrót do grania Andrzej Mierzwa skomentował słowami: "Nie byliśmy skłóceni, nie zerwaliśmy kontaktów między sobą. Dlatego, po latach 'idea wiecznie żywa', znowu ożyła". 

PROCESSS Processs - ska/ZimaRecords

Informację o śmierci artysty przekazała rodzina. Pożegnali go żona, siostra, dzieci oraz przyjaciele-muzycy z – m.in. Darek Dusza z grupy Śmierć Kliniczna i Shakin' Dudi.

Lista utworów

1. Misfits – "Hatebreeders"
2. Misfits – "Violent World"
3. 
Processs  "Kolejny krok cywilizacji"
4. Processs – "Stroszek"
5. Processs – "Nadzieja to znów strach"
6. Processs "Bagno"
7. Danzig – "Am I Demon"
8. Processs – "W równy szereg"
9. Meute  "You & Me"

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 19.11

kr

Polecane