Grammy Awards 2021: rekord Beyonce, dominacja kobiet

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grammy Awards 2021: rekord Beyonce, dominacja kobiet
Beyonce i Megan Thee StallionFoto: PAP / Kevin Winter / HANDOUT

63 ceremonia rozdania Grammy – najważniejszych nagród amerykańskiej branży muzycznej – należała do pań. Królowa wieczoru, Beyonce, wróciła do domu z 4 statuetkami, wyróżnione zostały również m.in. Taylor Swift, Dua Lipa i Billie Eilish.  

Tegoroczna gala Grammy Awards odbyła się w Los Angeles Convention Center, później niż zwykle, była też o wiele skromniejsza od poprzednich. Ze względu na sytuację pandemiczną, widownia w sali była pusta, a część artystów odebrała swoje nagrody zdalnie.


Posłuchaj

7:05
Marek Wałkuski o gali wręczenia Grammy i nominacjach Oscarowych (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Grammy Awards 2021 przejdą do historii ze względu na rekord ustanowiony przez Beyonce. Była wokalistka Destiny's Child dołożyła do swej kolekcji 4 statuetki (za najlepszy utwór i wykonanie rap, najlepsze wykonanie R&B oraz najlepszy teledysk) i ma ich na koncie łącznie już 28, co czyni ją najczęściej nagradzaną kobietą w historii. 39-letnia Beyonce zrównała się liczbą zdobytych nagród Grammy z legendarnym Quincym Jonesem, który w dniu ceremonii obchodził 88 urodziny.

Beyonce i Megan Thee Stallion odbierają nagrodę Grammy, źródło: YouTube / Recording Academy / GRAMMYs

Panie triumfowały w zdecydowanej większości kluczowych kategorii: statuetki za nagranie roku i najlepszą piosenkę do filmu zgarnęła Billie Eilish, za album roku – Taylor Swift, za piosenkę roku – Gabriella Wilson (znana jako H.E.R.), zaś za najciekawszą nową twarz amerykańskiej muzyki uznano Megan Thee Stallion (nagrodzoną również za duet z Beyonce). Z pustymi rękami nie wyszły też Dua Lipa (najlepszy album popowy), Brittany Howard (najlepszy utwór rockowy), Fiona Apple (najlepsze wykonanie rockowe i najlepszy album alternatywny) oraz Lady Gaga i Ariana Grande (najlepsze wykonanie w duecie/grupie).

H.E.R. – "I Can't Breathe", źródło: YouTube / H.E.R.

Muzykującym panom na otarcie łez pozostały nagrody w kilku kategoriach, takich jak "najlepsze wykonanie popowe" (Harry Styles), "najlepszy album R&B" (John Legend) czy "najlepszy album rockowy" (The Strokes).

Rozdaniu nagród jak zwykle towarzyszyły występy gwiazd. Tym razem na scenie pojawili się m.in. Billie Eilish, Harry Styles, Dua Lipa, Bruno Mars i Taylor Swift. Koncerty nie były jednak tak spektakularne, jak w poprzednich latach. Ceremonia rozdania najważniejszych nagród muzycznych na świecie była więc odzwierciedleniem kondycji całej branży muzycznej, zdewastowanej w 2020 roku przez pandemię koronawirusa.

"

🎵 63. ceremonia rozdania Grammy – najważniejszych nagród amerykańskiej branży muzycznej – należała do pań: • 𝗔𝗹𝗯𝘂𝗺...

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Poniedziałek, 15 marca 2021

kc

Polecane