Z Radomska do paryskiej opery. Baletowy talent Emilii Sambor

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z Radomska do paryskiej opery. Baletowy talent Emilii Sambor
Emilia Sambor w 2018 roku Foto: Forum/Krzysztof Kuczyk

Jest pierwszą i jedyną Polką, która ukończyła elitarną paryską szkołę L'École de Danse de L'Opéra National de Paris. Spośród 1600 kandydatów przyjęto tylko siedmioro. Wśród nich Emilię, która miała wtedy 12 lat. – Jeżeli chce się być w czymś najlepszym, jest się gotowym poświęcić wszystko, by stać się tym, kim naprawdę się chce – mówi obecnie 22-letnia Emilia Sambor.


shutterstock balet 1200.jpg
Balet ponad wszystko. Spełniać swoje marzenia

Mała wizytówka

Emilia Sambor pochodzi z Radomska, pierwsze baletowe kroki stawiała w Częstochowie. Dziś już studiuje w Paryżu i oczywiście pracuje w zawodzie. – Kiedy 1 września przekroczyłam próg szkoły, nie byłam świadoma, ile nowości mnie czeka, ile odkryć, ile zdziwienia – wyznaje baletnica. – Szkoła bardzo uważa na swój wizerunek, a my jesteśmy jej małymi wizytówkami. Wyglądamy jak jeden wielki zespół. Nie ma tam miejsca na indywidualność. Indywidualność rozwija się później – opowiada.

Posłuchaj

26:14
Życie współczesnej baletnicy w reportażu Agnieszki Strzemińskiej (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Talent to nie wszystko

Jaką drogę przebyła, żeby spełnić swoje marzenia i rozwijać swoją największą pasję? – Zawsze mówię, że bardzo ważne są osoby, które spotykamy na naszej drodze. Miałam wiele szczęścia, bo spotykałam wiele inteligentnych, pomocnych i mądrych osób, które wyznaczały mi dobrą ścieżkę, pomagały podejmować najważniejsze decyzje. Jeżeli paryska opera daje ci szansę, nie można obok niej przejść obojętnie.

Inny świat

– L'École de Danse przygotowała mnie nie tylko do zawodu tancerki, ale i do życia. Nauczyłam się techniki mojego zawodu i języków, spotykam wiele wspaniałych osób, których nie miałabym szansy spotkać, gdybym została w moim małym miasteczku. Ten wyjazd otworzył mi oczy na inny świat – podsumowała bohaterka reportażu Agnieszki Strzemińskiej. 

Emilia Sambor - Variation from Raymonda/vamproductions

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Baletnica"
Autorka reportażu: Agnieszka Strzemińska (Radio Katowice)
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 17.43

kr

Polecane