W oczekiwaniu na wiosnę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W oczekiwaniu na wiosnę
Mike PolarnyFoto: archiwum prywatne Mike'a Polarnego

W oczekiwaniu na wiosnę przenieśliśmy się w tropiki. Gorący klimat osiągnęliśmy dzięki Mike'owi Polarnemu, który w audycji "Polarny w tropikach" zapewnił nam kwadrans z klasykami prosto z Brazylii, nieco mistycznej elektroniki oraz szamańskich rytmów. Nie zabrakło akcentu z naszego polskiego podwórka.


Posłuchaj

1:43:29
Brazylijskie klasyki, etniczna elektronika i polski bluesrock w niecodziennym wydaniu (Polarny w tropikach/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji posłuchaliśmy zarówno nowszych, jak i sięgających lat  60. i 70. brazylijskich brzmień od takich artystów jak Carolina Soares, Trio TernuraRuy Maurity. Mike Polarny zaprezentował nam m.in. klasyczną dziś kompozycję ostatniego z wymienionych artystów zatytułowaną "Nem Ouro Nem Prata".

Nem Ouro Nem Prata/Ruy Maurity – temat


Pulsująca elektroniczna perkusja połączona z dźwiękami andyjskiego instrumentu strunowego charango, kolorowe maski i żywiołowe koncerty  – tak w kilku słowach można opisać grupę Matanza, założony w 2009 roku projekt trzech muzyków i producentów: Luisa Galveza, Vicente Vasqueza i Rodrigo Gallardo. Zestawienie tradycyjnych melodii z nawiązaniami do europejskiej sceny techno lat 90. stworzyło coś zupełnie nowego: Tribal Tech House. Od czasu przełomowego występu tria na Maquinaria Festival 2010, Matanza rozpoczęła nową erę nie tylko na chilijskiej, ale i międzynarodowej scenie muzycznej.

Marimbora - Sabo, Matanza/Sabo & Sol*Selectas Music


Muzyka Tadeusza Nalepy i grupy Breakout nadal inspiruje artystów, czego przykładem jest obsypana nagrodami pełnometrażowa animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego (prywatnie przyjaciela Nalepy). Kilka lat wcześniej, w 2017 roku zremiksowany utwór bluesrockowej formacji "Powiedzmy to" stał się częścią projektu The Very Polish Cut Outs, promującego polską muzykę lat 70. i 80. zinterpretowaną na nowo.

Polish Edits #04 x Breakout - Powiedzmy to (Zambon Edit)/Marek Kamiński

***

Tytuł audycji: Polarny w tropikach
Autor: Mike Polarny
Data emisji: 13/14.03.2021
Godziny emisji: 23.10, 00.05

kr


Polecane