Z kuchni włoskiej do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z kuchni włoskiej do Polski
Zdjęcie ilustracyjneFoto: coffeeflavour/Shutterstock

Tym razem w programie gościł duet niezwykły: on – Sycylijczyk, szef kuchni wychowany na tradycyjnym jedzeniu robionym przez babcię bez użycia robotów kuchennych, ona – Polka, specjalistka od chleba. Joanna Sienkiewicz i Andrea Scarantino!


trufla słodycze karmel 1200.jpg
Trufle karmelowo-koniakowe inspirowane… Coco Chanel

Ta polsko-włoska para mieszkająca w naszym kraju zaserwowała nam opowieść o tradycyjnych włoskich deserach, ale także o włoskich deserach z polskim "twistem". Poznaliśmy więc przepis na maritozzo – bułeczki drożdżowe z kremem ze specjalnych pistacji. To wyjątkowy deser będący połączeniem tradycyjnej kuchni sycylijskiej i polskiej. Przy okazji okazało się, że we Włoszech jedzenie deseru na śniadanie nie jest żadnym kuchennym faux-pais, ale wręcz... jest zalecane!


Posłuchaj

50:21
Włoskie desery w polskiej kuchni (Gorąca płyta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Włoskich deserów jest ogromna ilość: tiramisu czy panacotta należą do najbardziej znanych. Ale każdy region ma swój specjał. Jednym z najpopularniejszych, szczególnie zimą jest maritozzo, które dzisiaj przygotujemy – zapowiada Andrea Scarantino, właściciel i, co oczywiste, szef kuchni w restauracji Mamma Marietta. – To jest bułeczka z ciasta drożdżowego nadziewana kremem. Dzisiaj będzie wersja pistacjowa z mascarpone – tłumaczy.

Oczywiście to niejedyny rodzaj słodkości serwowany w Mamma Marietta: – Robimy też cannoli, czyli słynne włoskie rurki nadziewane kremem. U nas są w wersji mini – dodaje Joanna Sienkiewicz, szefowa kuchni, a zarazem partnerka Andrei.

– No i są też oczywiście makaroniki. Francuzi i Włosi spierają się, kto je wymyślił. A to Katarzyna Medycejska, która w 1533 roku zamieszkała we Francji sprowadziła tam włoskich kucharzy. I to oni wymyślili makaroniki w formie dwóch ciasteczek – tłumaczy Andrea Scarantino. – Natomiast na początku XX wieku francuscy cukiernicy włożyli pomiędzy ciasteczka krem. Tak więc makaroniki są włosko-francuskie – śmieje się włoski szef kuchni.

Jak Joanna i Andrea robią maritozzo, można zobaczyć na materiale wideo, który znajduje się poniżej.

Gorąca Płyta – odc. 4 | Włoskie desery/YouTube Trójka Program 3 Polskiego Radia


***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Data emisji: 13.03.2021
Godzina emisji: 13.06

pr

Polecane