Trzynastego. Muzyka dla przesądnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzynastego. Muzyka dla przesądnych
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Nils Jacobi

Im bardziej rozwija się nasza cybercywilizacja, tym bardziej jesteśmy przesądni. Albert Einstein mawiał, że łatwiej rozbić atom, niż zniszczyć przesąd. Bo wciąż wierzymy, że 13. dzień miesiąca jest feralny. I w ogóle wszystko, co oznakowane numerem 13, nie rokuje pozytywnie. Dlatego w niektórych hotelach nie ma 13. piętra!


PIC_1-K-1358 polskie radio retro 1200.jpg
Złote czasy radia

Czarny kot przebiegający nam drogę to pech. Oprócz czarnego kota "obciążone" przesądami są: sowa, pająk (a raczej jego zabicie), czarny pies oraz pies wyjący (śmierć w rodzinie), kruk. Nie witamy się przez próg, bo to źle rokuje znajomości czy spotkaniu. Stłuczenie lustra oznacza wręcz katastrofę: zapowiada kłótnie, problemy, a nawet większe nieszczęście, i to ciągnące się przez siedem lat!


Posłuchaj

50:45
Pechowo czy nie? (Francuski Łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Gdy obawiamy się czegoś niedobrego, co może nas spotkać – odpukujemy w niemalowane drewno. Nie wolno też przechodzić pod drabiną, bo to murowany dramat. Niebezpiecznym miejscem są również rozstajne drogi: gromadzą się tam czarownice, trolle, gnomy. Strzegły przed tym stawiane na rozstajach właśnie kapliczki.

A co zwiastuje powodzenie? Tęczę na niebie zobaczyć, to zapowiedź pomyślności. Kominiarz przynosi szczęście, ale widząc go, trzeba złapać się za guzik. Znaleziona na ulicy moneta jest zapowiedzią większej kasy, byle na znalezisko chuchnąć.

A co jeszcze jest szczęśliwe? Czterolistna koniczynka. Gdy jakieś miejsce przypadnie nam do serca i chcemy tam kiedyś wrócić, wrzucamy do wody monetę; stąd słynne fontanny lub niewielkie akweny mają dno usłane pieniążkami, czego szczególnym przykładem słynna fontanna di Trevi. Podkowa zawieszona nad wejściem zapewnia dobrobyt.

A trzymanie kciuków? Przecież to nie tylko powiedzonko, również gest, który ma komuś, komu dobrze życzymy, zapewnić powodzenie w trudnych sytuacjach.

Pułapki umysłu – Przesądy/YouTube National Geographic Polska


***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 13.03.2021
Godzina emisji: 19.08

pr

Polecane