Ksiądz profesor Józef Tischner we wspomnieniach mieszkańców Starego Sącza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ksiądz profesor Józef Tischner we wspomnieniach mieszkańców Starego Sącza
Ks. Józef TischnerFoto: PAP/Piotr Rayski-Pawlik

Ksiądz prof. Józef Tischner kończyłby dziewięćdziesiąt lat. Wybitny teolog chętnie wracał w rodzinne strony, czyli do Starego Sącza. Głosił tam kazania w klasztorze klarysek i rozmawiał z ludźmi. W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu znaleźć można ekspozycję poświęconą jego pamięci. Jak wspominają go mieszkańcy? 

– W muzeum możemy zobaczyć rekonstrukcję pokoju księdza Tischnera z domu jego rodziców. Jest w nim biurko, maszyna do pisania, łóżko i biblioteczka – mówi Andrzej Długosz, kustosz Muzeum Regionalnego w Starym Sączu. – Odwiedzałam go wielokrotnie. Kiedyś powiedziałam mu "Józek, tyle lat już piszesz, a ludzie nadal skarżą się, że to za trudne". Wtedy napisał "Historię filozofii po góralsku" – wspomina Helena Poręba, kuzynka księdza. 


Posłuchaj

3:30
Mieszkańcy Starego Sącza wspominają ks. prof. Józefa Tischnera (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Żywa pamięć

– Myśl o ks. Tischnerze jest ciągle żywa w mieszkańcach naszego miasta. Dla nas to nie tylko tabliczka na szkole jego imienia. To także spotkania, konkursy i pogawędki z młodzieżą o tym, jak wybitną był postacią – przekonuje Robert Janek, nauczyciel w starosądeckiej Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera. – Był kapłanem kontrowersyjnym. Żartował w sposób, który nie zawsze spotykał się ze zrozumieniem. Pewnego razu, gdy był zmęczony po wykładach, położył się spać. Powiedział wtedy swojej gospodyni, żeby obudziła go tylko w przypadku, gdy zniosą celibat. Ta historia pokazuje, że był postacią z krwi i kości, niepomnikową. Wykładał kawę na ławę. Odważnie formułował swoje myśli. Chcemy przekazywać to naszym uczniom – dodaje pedagog. 

malarstwo Shutterstock 1200.jpg
Bronisław Barbacki – artysta, który widział duszę człowieka. Wystawa prac

"

PRZEWODNIK NA 90. URODZINY KS. JÓZEFA TISCHNERA W najbliższy czwartek, 12 marca 2021 r. minie 90. rocznica urodzin w...

Opublikowany przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza Sobota, 6 marca 2021

Zostawił po sobie mądrość

– Ksiądz Tischner zostawił nam przede wszystkim naukę filozoficzną. Był myślicielem. Innym aspektem jego dorobku jest nauka katechetyczna i duszpasterska, która nadal obowiązuje. Wielkie znaczenie miała też Solidarność. Stworzył podstawy etyczne ruchu tak, by mogło z niego wypływać dobro – zaznacza kustosz muzeum. 

WIECZÓR Z TISCHNEREM: Tischner na ekranie – pokaz archiwaliów / KsTischner

Ksiądz profesor Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 roku w Krakowie. Był kapłanem Archidiecezji Krakowskiej, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą i publicystą.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 12.03.2021
Godzina emisji: 12.20

zch

Polecane