"Sound of Metal". Niezwykła podróż do świata osób niesłyszących

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sound of Metal". Niezwykła podróż do świata osób niesłyszących
Kadr z filmu "Sound of Metal".Foto: Amazon Studios / Forum

Doświadczenia osób niesłyszących lub z wadami słuchu ciekawią wielu twórców. Film "Sound of Metal" to opowieść o młodym perkusiście, który traci ten ważny zmysł. Obraz stanowi zapis przeżyć głównego bohatera i pozwala widzom odbyć podróż do świata dźwięku i kompletnej ciszy. 

"Sound of Metal" to historia dotycząca osób niesłyszących i wykluczonych. Muzyka jest sensem życia głównego bohatera, który marzy o zostaniu perkusistą. Nieoczekiwanie zaczyna jednak tracić słuch. – Ruben wykonuje ostatnią solówkę podczas koncertu. Występ dobiega końca, a on orientuje się, że nic nie słyszy – opowiada Beata Kwiatkowska, dziennikarka filmowa radiowej Dwójki.

Posłuchaj

4:26
"Sound of Metal". Podróż do świata osób niesłyszących (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Podróż do świata niesłyszących

– Wszyscy doświadczamy tego, co główny bohater. Dźwięk został skonstruowany tak, żebyśmy czuli się dokładnie jak on. Podczas seansu na pewno wiele osób będzie odczuwać dyskomfort. Pojawią się szumy i piski. Reżyser dźwięku chciał doświadczyć tego, co dzieje się z człowiekiem w absolutnej ciszy. Pozwolił mu na to pobyt w komorze bezechowej. To miejsce, w którym nie słychać dźwięków z otoczenia, jedynie samego siebie i własny organizm, w tym np. krążącą w żyłach krew – kontynuuje Kwiatkowska. – W kinie polecam zająć miejsca w środku sali. Wrażenia dźwiękowe będą tam najbardziej intensywne – dodaje. 

Sound Of Metal – zwiastun napisy PL/YouTube Mat

"Sound of Metal" to jeden z najbardziej emocjonujących filmów roku 2020. Opowieść przepełniona jest zmaganiami bohaterów z nową rzeczywistością, pracą nad sobą oraz obrazem podróży bez powrotu. W główne role wcielili się Riz Ahmed i Olivia Cooke. Jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance. Obraz ma szansę ubiegać się o Oscara.

 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Jakub Jamrozek
Gość: Beata Kwiatkowska (dziennikarka filmowa, Dwójka Polskie Radio)
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 12.33

zch

Polecane